Jordánsko

|Petra Holinková |Zprávy z domova

'Vracíme jim důstojnost'. Lékaři z MEDEVAC pomáhají lidem zapomenutým válkou a inspirují svět

UVNITŘ VIDEO. „Jsme malá země s výjimečným humanitárním programem,“ říká koordinátor misí Lukáš Němec o českém programu MEDEVAC. Do chudých nebo válkou postižených zemí vyváží české zdravotnické špičky a pomáhá těm, na které by se jinak nejspíš zapomnělo. Se specifickým přístupem a 613 operacemi za minulý rok program přitahuje pozornost dalších zahraničních týmů, které se od Čechů chtějí učit. „Snažíme se prezentovat naše zdravotnictví v zahraničí,“ přiznává další z cílů projektu Němec. Zároveň v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu popisuje příběhy, které ho dokázaly rozbrečet. Často jsou jejich hlavními hrdiny děti.

| ČTK |Zprávy ze světa

K víkendovému útoku v Jordánsku se přihlásil Islámský stát. Na místě se opět střílelo

K nedělnímu atentátu spáchanému na jihu Jordánska se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Čtyři ozbrojenci při útoku na policejní hlídky zabili devět lidí, mezi nimiž byli policisté i civilisté. Ve stejné oblasti došlo v úterý k další přestřelce, při které přišli o život čtyři policisté, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Tisícům Syřanů u jordánských hranic hrozí smrt žízní, varují Lékaři bez hranic

Až desetitisíce syrských běženců u jordánských hranic můžou umřít žízní. Upozorňuje na to organizace Lékaři bez hranic. Jordánsko oblast uzavřelo minulý týden po útoku, při kterém zemřelo šest jeho pohraničníků. Sebevražedný atentátník přitom využil nepřehledné situace a skryl se mezi uprchlíky. Podle odhadů se u hranic s Jordánskem tísní bez přístupu k vodě a potravinám až 60 tisíc lidí.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Jordánsko předešlo atentátům, v Irbidu zneškodnilo buňku džihádistů IS

Jordánsko zmařilo plán Islámského státu zaútočit na civilní a vojenské objekty v zemi. Při středečním zásahu proti džihádistické buňce zemřelo sedm ozbrojenců a jeden voják. Jordánské zpravodajské služby vystopovaly buňku Islámského státu ve městě Irbid na severu země. Ozbrojenci opásaní výbušninami se odmítli vzdát a stáhli se do obytného domu.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Česko patří mezi deset nejštědřejších dárců uprchlickému táboru Zátarí v Jordánsku

Krejčovská dílna, fotbalové hřiště nebo bezpečnější rozvody elektřiny. To jsou některé projekty, na které přispěla Česká republika v uprchlickém táboře Zátarí v Jordánsku. Pro snížení počtu migrantů v Evropě se totiž dá podle premiéra Bohuslava Sobotky udělat hodně v zemích, do kterých Syřané před válkou ve své zemi utíkají. V táboře na severu Jordánska se Sobotka přesvědčil, jak se desítky milionů korun české pomoci využily.