Jak se volilo ve vašem okrsku? Prohlédněte si nejpodrobnější mapu výsledků komunálních voleb

Michal Zlatkovský a Jan Cibulka |

Čtěte dále

Detailní mapa volebních výsledků ukazuje úspěch hnutí ANO na okrajích Prahy, bašty sociálních demokratů a lidovců, i to, jak si velká města dělí ANO s ODS.

Z mapy je patrné rozložení stranických sil v celé republice. Malé obce na Moravě, Vysočině a ve východních Čechách patří lidovcům. Ti mají mají ze zobrazených stran vůbec nejvíc zastupitelů, 3,6 tisíce. ČSSD, považovaná za poraženého komunálních voleb, obhájila některé tradiční bašty - mezi nimi Nový Jičín, Karvinou nebo Bohumín.

Mapa ukazuje volební okrsky, tedy nejmenší možné rozčlenění volebních výsledků. Větší obce se dělí na více okrsků. Je možné přepnout mezi zisky hlavních politických stran v zastupitelstvech obcích i městských částí. Kvůli přehlednosti zvolil server iROZHLAS.cz pohled na devět sněmovních stran s celorepublikovou působností a nejvyšším počtem kandidátů. Strana je zobrazená jen pokud kandidovala za sebe, nikoli v koalici s někým dalším. Pro přesnější vykreslení situace v hlavním městě Praze jsme mezi ně přidali také iniciativu Praha sobě.

Myší vyberte obec.

U hnutí ANO je patrný větší podíl hlasů na sídlištních a okrajových částech Prahy oproti jejímu středu. Právě na tyto části se marketing ANO zaměřoval, například skrze takzvané sousedské večeře. ANO slavilo úspěchy v mnoha okrscích velkých měst mimo Prahu.

Hlavní město, zejména jeho východní část, se stalo baštou ODS. Strana se setkala s úspěchem i v Trutnově nebo v některých částech jižních Čech.

Žádná ze stran ale zdaleka nedosahuje počtu zastupitelských mandátů získaných nezávislými kandidáty - těch je 44,4 tisíce. Nezávislí kandidáti a sdružení bodovali v malých obcích, menších městech i v některých částech Prahy a dalších statutárních měst.

Michal Zlatkovský a Jan Cibulka