Autor

Petr Kočí

Novinář, od roku 2012 se zaměřuje na datovou žurnalistiku Před tím pracoval jako redaktor a editor v Lidových novinách (1997 - 2004), v Nedělním světě (2004-2006), v časopisu Týden(2006-2009), na serveru Lupa.cz (2010-2012) a v Hospodářských novinách (2012-2014). Je absolventem žurnalistiky a mediálních studií na Karlově univerzitě.

Autor na Twitteru RSS autora

Články autora

|Petr Kočí |Zprávy z domova

55 let přehrady Orlík: Porovnejte si letecké snímky krajiny před napuštěním nádrže se současností

Největší z přehrad Vltavské kaskády zatopila deset obcí s téměř sedmi stovkami obytných a hospodářských staveb. Hladina vystoupala až k zámku Orlík; původně stál na skále nad hlubokým údolím. Podívejte se, jak dřív vypadal soutok Vltavy s Otavou a poslechněte si reportáž Československého rozhlasu z 22. prosince 1961, kdy vodohospodáři gigantickou stavbu uvedli do provozu.

|Petr Kočí, Dominika Píhová |Zprávy z domova

Data: v Česku se zdvojnásobil počet císařských řezů. Může za to stáří rodiček, nebo přístup lékařů?

Porodů císařským řezem od počátku nového tisíciletí přibývá. Jejich počet se od roku 2000 v Česku více než zdvojnásobil, vyplývá to z dat národního registru novorozenců, která Českému rozhlasu poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky. Podle lékařů trend souvisí se zvýšením rizik u těhotných žen, která jsou způsobená i vyšším průměrným věkem matek. Stoupající počet takových porodů však vyvolává kritiku. Odpůrci argumentují tím, že to souvisí s přístupem lékařů, ženám navíc chybí podpora porodních asistentek a dostatek informací.

|Petr Kočí, Michal Zlatkovský |Zprávy z domova

100 nejsdílenějších falešných zpráv v Česku: dezinformace mají větší zásah než pravdivé zprávy

Všudypřítomné sociální sítě mění zavedené způsoby šíření zpravodajství. S tím, jak přibývá lidí, kteří čerpají informace především z Facebooku, zjednodušuje se i šíření dezinformací a fake news - úmyslně lživých článků. Našli jsme stovku těch, které se v Česku za poslední rok sdílely nejvíce.

|Petr Kočí, Jan Cibulka, Michal Zlatkovský |Zprávy z domova

Kdo zvolil vašeho senátora? Podívejte se, jak hlasovali vaši sousedi

Kdyby se volilo jen v Šardicích, Nechvalíně či Rohatci, nemusel se Zdeněk Škromach (ČSSD) po dvaceti letech loučit s místem v Parlamentu. Ukazuje to interaktivní mapa, kam Český rozhlas zakreslil výsledek druhého kola senátních voleb v každém jednotlivém okrsku. Prozkoumejte ji a zjistíte, jak a kde uspěli všichni kandidáti do Senátu.