Autor

Petr Kočí

Novinář, od roku 2012 se zaměřuje na datovou žurnalistiku Před tím pracoval jako redaktor a editor v Lidových novinách (1997 - 2004), v Nedělním světě (2004-2006), v časopisu Týden(2006-2009), na serveru Lupa.cz (2010-2012) a v Hospodářských novinách (2012-2014). Je absolventem žurnalistiky a mediálních studií na Karlově univerzitě.

Autor na Twitteru RSS autora

Články autora

|Petr Kočí |Zprávy z domova

55 let přehrady Orlík: Porovnejte si letecké snímky krajiny před napuštěním nádrže se současností

Největší z přehrad Vltavské kaskády zatopila deset obcí s téměř sedmi stovkami obytných a hospodářských staveb. Hladina vystoupala až k zámku Orlík; původně stál na skále nad hlubokým údolím. Podívejte se, jak dřív vypadal soutok Vltavy s Otavou a poslechněte si reportáž Československého rozhlasu z 22. prosince 1961, kdy vodohospodáři gigantickou stavbu uvedli do provozu.

|Petr Kočí, Michal Zlatkovský |Ekonomika

23 let českého hospodaření: přebytkový byl Klaus, Zeman-premiér v minusu

Návrh rozpočtu na příští rok, který ve středu večer schválila sněmovna, počítá se schodkem 60 miliard korun. Ještě před hlasováním komentoval prezident Miloš Zeman finanční plány Sobotkova kabinetu slovy: "V době prosperity má být rozpočet přebytkový." Tým datových žurnalistů se proto podíval, jestli se prezident řídil vlastní poučkou v době, kdy z premiérského křesla vládl Česku.

|Petr Kočí, Dominika Píhová |Zprávy z domova

Data: v Česku se zdvojnásobil počet císařských řezů. Může za to stáří rodiček, nebo přístup lékařů?

Porodů císařským řezem od počátku nového tisíciletí přibývá. Jejich počet se od roku 2000 v Česku více než zdvojnásobil, vyplývá to z dat národního registru novorozenců, která Českému rozhlasu poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky. Podle lékařů trend souvisí se zvýšením rizik u těhotných žen, která jsou způsobená i vyšším průměrným věkem matek. Stoupající počet takových porodů však vyvolává kritiku. Odpůrci argumentují tím, že to souvisí s přístupem lékařů, ženám navíc chybí podpora porodních asistentek a dostatek informací.

|Petr Kočí, Michal Zlatkovský |Zprávy z domova

100 nejsdílenějších falešných zpráv v Česku: dezinformace mají větší zásah než pravdivé zprávy

Všudypřítomné sociální sítě mění zavedené způsoby šíření zpravodajství. S tím, jak přibývá lidí, kteří čerpají informace především z Facebooku, zjednodušuje se i šíření dezinformací a fake news - úmyslně lživých článků. Našli jsme stovku těch, které se v Česku za poslední rok sdílely nejvíce.

|Petr Kočí, Jan Cibulka, Michal Zlatkovský |Zprávy z domova

Kdo zvolil vašeho senátora? Podívejte se, jak hlasovali vaši sousedi

Kdyby se volilo jen v Šardicích, Nechvalíně či Rohatci, nemusel se Zdeněk Škromach (ČSSD) po dvaceti letech loučit s místem v Parlamentu. Ukazuje to interaktivní mapa, kam Český rozhlas zakreslil výsledek druhého kola senátních voleb v každém jednotlivém okrsku. Prozkoumejte ji a zjistíte, jak a kde uspěli všichni kandidáti do Senátu.

|Petr Kočí, Jan Cibulka |Zprávy z domova

Než se rozhodnete: Poslechněte si názory kandidátů, kteří postoupili do druhého kola senátních voleb

V prvním kole senátních voleb bylo nejúspěšnější hnutí ANO. Jeho kandidáti postoupili do druhého kola ve 14 obvodech se 27. Adepti ČSSD a KDU-ČSL postoupili v devíti obvodech, ODS v pěti. Čtyři želízka v ohni mají Starostové a nezávislí spolu se Starosty pro Liberecký kraj. Návrat do Senátu možná čeká TOP 09 díky třem finalistům.

|Petr Kočí, Jan Cibulka, Michal Zlatkovský |Zprávy z domova

Jak volili vaši sousedi? Prohlédněte si nejpodrobnější mapu volebních výsledků

Bližší pohled na výsledky letošních krajských voleb může překvapit. V Královéhradeckém kraji, kde přesvědčivě zvítězilo ANO, leží obec Jívka, v níž 46 procent hlasů patřilo komunistům. Ve Zlínském kraji, který se z volebních výsledků jeví jako bašta lidovců, zase ve Vlčnově získala více než 40procentní podporu ODS. Z podrobné mapy Českého rozhlasu teď můžete zjistit, které obce se nejvíce vzepřely celkovým výsledkům, kde mají jednotlivé strany největší podporu i jak volili vaši sousedé.