Sociální demokraté ztratili polovinu zastupitelů, Piráti jich mají 12krát víc než po minulých volbách

V obecních zastupitelstvech od minulých voleb přibylo nejvíc nezávislých kandidátů. Relativně nejvíc si polepšili Piráti. Největší ztráty utrpěla sociální demokracie a komunisté.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celostátní zisky a ztráty mandátů v komunálních volbách

Dva ze tří zastupitelů zvolených v obecních volbách jsou nezávislí kandidáti.

Ze stran s celostátní působností získali nejvíc mandátů lidovci (3645), STAN (2601), jen o jednoho zastupitele méně má Občanská demokratická strana (2600).

Vyplývá to z analýzy volebních výsledků, v níž se server iROZHLAS.cz zaměřil na navrhující stranu všech zvolených zastupitelů. Tento pohled umožňuje započítat kandidáty nominované stranami i ve všech lokálních koalicích.

Nezávislých zastupitelů od minulých voleb přibylo, jejich počet se zvýšil o sedm procent. Relativně nejvíc posílili Piráti, počet jejich zastupitelů se zvýšil z 29 na 358, tedy dvanáctinásobně.

Naopak nejtěžší ztráty v komunální politice utrpěla sociální demokracie, která má o polovinu méně zastupitelů než po minulých volbách, a komunisté, kterým se letos nepodařilo postavit ani zdaleka tolik kandidátů jako v předchozích volbách.

SPD před čtyřmi roky ještě neexistovalo. V letošních komunálních volbách získalo celkem 161 zastupitelů, o hlasů voličů se za hnutí Tomia Okamury přitom ucházelo hned 4550 kandidátů. Úspěšnost SPD je tak 3,5 procenta. Třeba v Olomouci mají tři křesla, v Brně čtyři.

Zisky a ztráty mandátů ve srovnání s volbami před čtyřmi lety ukazuje následující graf. Najetím myši nad vybraný sloupec zobrazíte podrobnosti.

pek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme