Sociální demokraté ztratili polovinu zastupitelů, Piráti jich mají 12krát víc než po minulých volbách

V obecních zastupitelstvech od minulých voleb přibylo nejvíc nezávislých kandidátů. Relativně nejvíc si polepšili Piráti. Největší ztráty utrpěla sociální demokracie a komunisté.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celostátní zisky a ztráty mandátů v komunálních volbách

Dva ze tří zastupitelů zvolených v obecních volbách jsou nezávislí kandidáti.

Ze stran s celostátní působností získali nejvíc mandátů lidovci (3645), STAN (2601), jen o jednoho zastupitele méně má Občanská demokratická strana (2600).

Vyplývá to z analýzy volebních výsledků, v níž se server iROZHLAS.cz zaměřil na navrhující stranu všech zvolených zastupitelů. Tento pohled umožňuje započítat kandidáty nominované stranami i ve všech lokálních koalicích.

Nezávislých zastupitelů od minulých voleb přibylo, jejich počet se zvýšil o sedm procent. Relativně nejvíc posílili Piráti, počet jejich zastupitelů se zvýšil z 29 na 358, tedy dvanáctinásobně.

Naopak nejtěžší ztráty v komunální politice utrpěla sociální demokracie, která má o polovinu méně zastupitelů než po minulých volbách, a komunisté, kterým se letos nepodařilo postavit ani zdaleka tolik kandidátů jako v předchozích volbách.

SPD před čtyřmi roky ještě neexistovalo. V letošních komunálních volbách získalo celkem 161 zastupitelů, o hlasů voličů se za hnutí Tomia Okamury přitom ucházelo hned 4550 kandidátů. Úspěšnost SPD je tak 3,5 procenta. Třeba v Olomouci mají tři křesla, v Brně čtyři.

Zisky a ztráty mandátů ve srovnání s volbami před čtyřmi lety ukazuje následující graf. Najetím myši nad vybraný sloupec zobrazíte podrobnosti.

pek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme