Konec turistických pronájmů. Barcelona chce do pěti let zrušit všechna povolení pro majitele takových bytů

Casa Milà (zvané taktéž La Pedrera) v Barceloně | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

V Barceloně by od konce roku 2028 neměly být už žádné byty pronajímány jako ubytování turistům. Informoval o tom v pátek starosta katalánské metropole Jaume Collboni. Podle místních médií oznámil, že radnice tak chce přispět k řešení nedostatku bytů ve městě a snížení cen bytových pronájmů.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V roce 2028 v Barceloně skončí využívání bytů k turistické činnosti,“ řekl v pátek barcelonský starosta, který je členem katalánských socialistů. Na konci roku 2028 podle něj radnice neobnoví už žádné povolení majitelům bytů k pronájmu turistům.

Na Kanárských ostrovech protestovalo přes 50 tisíc lidí. Vadí jim masový turismus a vysoké nájmy

Číst článek

Nyní je v Barceloně takových povolení asi 10 100, což je podle deníku ABC jen necelé procento z bytového fondu ve městě. Opozice proto záměr radnice kritizuje s tím, že to problém bydlení nevyřeší.

Starosta Collboni má pro realizaci svého plánu dostatečnou podporu ostatních stran na radnici. Toto opatření ale velmi pravděpodobně vyvolá soudní spory, napsal deník El País.

Ke zrušení turistických pronájmů bytových jednotek chce vedení barcelonské radnice využít zákon schválený katalánskou vládou koncem loňského roku, který umožňuje radnicím taková povolení neobnovovat.

Radnice neprodlouží povolení

Povolení byla dosud na dobu neurčitou, na základě nové normy katalánské vlády ale vyprší dosavadní pronájmy v listopadu 2028. Radnice je pak mohou prodloužit, starosta Barcelony ale v pátek oznámil, že jeho radnice to neudělá.

Do Španělska míří davy turistů. Místní gastronomii si ale často nedopřávají, stěžují si Sevillané

Číst článek

Ve Španělsku se v posledních měsících konala řada demonstrací proti masové turistice. Například 20. dubna kvůli tomu vyšlo do ulic a na promenády u pláží na 60 000 lidí na Kanárských ostrovech, požadovali mimo jiné limit pro počet turistů a dostupné bydlení pro místní.

V solidaritě s nimi tehdy demonstrovaly i skupiny lidí v Madridu či Barceloně. Koncem května protestovalo na 10 000 lidí proti masové turistice na Mallorce, kde se minulý víkend sešly také stovky lidí na pláži s obřím transparentem „Obsaďme naše pláže“. Minulý víkend rovněž v jihošpanělské Granadě lidé manifestovali za limity pro počty turistů.

Za dva týdny se chystá také demonstrace proti masové turistice v Barceloně pod heslem „Stačilo! Stanovme limity pro turistiku“. Barcelona je jedním z nejnavštěvovanějších míst Španělska, loni tam přenocovalo přes 12 milionů turistů, z toho asi 80 procent byli cizinci.

Muž váže protestní transparenty s nápisem „Už žádné turistické byty“ na balkoně budovy, která byla nedávno přestavěna pro turistické účely, ve čtvrti Sants v Barceloně, Španělsko, 19. května 2023 | Foto: Albert Gea | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme