Imoba vrátila 50milionovou dotaci na farmu Čapí hnízdo, většina peněz půjde do státního rozpočtu

Firma Imoba z koncernu SynBiol vrátila padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo. Oznámil to ředitel Regionálního operačního programu Střední Čechy Karel Munia. Většina peněz skončí ve státním rozpočtu, část dostane kraj. Koncerny SynBiol a Agrofert jsou nyní součástí svěřenského fondu, do kterého je loni vložil premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Ten zároveň spolu se šesti dalšími lidmi čelí obvinění pro podezření z dotačního podvodu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

„Vracíme ji z toho důvodu, že nelze v dohledné době čekat nezávislé, objektivní posouzení soudem. Společenská atmosféra není z našeho pohledu dobrá a poškozuje dobré jméno naší firmy,“ zdůvodnil vrácení dotace již dříve mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka, který zastupuje také firmu Imoba.

Nezpochybňujte naši nezávislost, vzkázal do Prahy šéf OLAF. Babiš na slovech o zpolitizování trvá

Číst článek

Firma také nechala do dohody s Regionálním operačním programem Střední Čechy včlenit, že vrácení peněz neznamená, že by porušila podmínky dotace.

„Stále odmítáme jakékoli pochybení. Trváme na tom, že dotace byla udělena v souladu s podmínkami řádně,“ doplnil Hanzelka.

Pokud by Imoba peníze nevrátila, hrozilo by jí zahájení správního řízení, které by mělo formu daňové kontroly.

Kdyby po něm bylo vrácení dotace nařízeno, musel by podle pravidel platných v době přidělení peněz příjemce zaplatit také penále ve výši sto procent částky. Podle nyní platných pravidel se ale penále nevyměřuje.

Kauza Čapí hnízdo

Kvůli podezření z pokusu o dotační podvod v kauze Čapí hnízdo je stíháno sedm lidí. Je mezi nimi premiér Babiš i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a Babišovy dvě dospělé děti. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá.

Posudky k Čapímu hnízdu

Jsou stručné a shodují se v jednom: podpořit projekt Čapího hnízda tak, jak byl představen, nebylo vhodné. Farma by sice dobře prezentovala investora, ale přínos pro celý region prokázán nebyl. Tak zní hodnocení jednoho z posudků, které si v roce 2008 objednal úřad ROP Střední Čechy, když o dotaci 50 milionů rozhodoval. Ten další zase pochyboval o tom, že by firma mohla splatit stamilionové úvěry. Server iROZHLAS.cz oba materiály zveřejňuje v galerii dokumentů.

Policie původně stíhala 11 lidí. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a další tři z nich ale uspěli se stížností proti stíhání.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert.

V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.

Farma Čapí hnízdo

  • Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert.
  • V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.
  • V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky.
  • Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.
  • Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme