Vakcinolog: Druhá dávka AstraZenecy se má podat až po 12 týdnech. Seniory ochrání před úmrtím

Zdravotníci by měli podávat druhou dávku vakcíny AstraZeneca až po 12 týdnech, účinnost tak bude 81 procent. Řekl to v pondělí vakcinolog a epidemiolog Roman Chlíbek. Podle Chlíbka také lidé, kteří dostali obě dávky očkování proti covidu-19, od března po kontaktu s nakaženým zřejmě nebudou muset do karantény. Úprava podmínek nařízení karantény se nyní připravuje.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:29 22. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcíny firmy AstraZeneca

Vakcíny firmy AstraZeneca | Foto: IPA/Sipa USA | Zdroj: Reuters

Podle platných dokumentů k vakcíně AstraZeneca se má očkovací látka podávat ve dvou dávkách v intervalu čtyři až 12 týdnů. Vakcinologická společnost, které Chlíbek předsedá, vydala doporučení, aby zdravotníci dávali lidem druhou dávku až po 12, případně 13 týdnech.

„Poslední studie ukázaly, že jestli se druhá dávka dá až po třech měsících, prudce narůstá její účinnost,“ upřesnil Chlíbek.

Ministerstvo nyní připravuje metodiku pro očkování touto vakcínou, která bude interval doporučovat. Vydat by ji mělo tento týden. AstraZeneca je podle Chlíbka účinná ze 75 procent i proti britské mutaci, která se nyní v Česku šíří.

Pochybnosti o AstraZenece

O účinnosti vakcíny firmy AstraZeneca se dříve objevily pochybnosti. Některé evropské státy ji kvůli malému množství dat nedoporučily pro seniory. Podle Chlíbka ale takové omezení není nutné.

Chlíbek: Proti mutaci mohou být respirátory účinné, školy by měly otevřít až po zpomalení nárůstu

Číst článek

„Pokud si vakcinační centra vakcínu schovávají pro někoho jiného, mladšího, a kvůli tomu nemohou očkovat dostatek seniorů, tak to není úplně správný postup. Pokud nemám jinou vakcínu než AstraZenecu, tak může být aplikována seniorům. Je to lepší než ho nechat čekat, protože i tato vakcína mu přinese významný benefit,“ uvedl epidemiolog.

Vakcína podle něj poskytuje stoprocentní ochranu před těžkým průběhem onemocnění covid-19, hospitalizací a úmrtím. Mezi první a druhou dávkou pak vykázala účinnost 78 procent. U očkovaných se podle vakcinologa po podání AstraZenecy tvoří takové hladiny protilátek, jaké mají lidé pro prodělání infekce koronavirem.

Očkování AstraZenecou vázne

Očkování AstraZenecou podle Chlíbka v Česku vázne kvůli váhavosti a čekání na vyjasnění přístupu k této vakcíně.

Matematik Levínský: Hra s britskou mutací je naprosto prohraná, jsme měsíc pozadu s opatřeními

Číst článek

„Vakcína AstraZeneca má určité zpoždění a myslím, že je to dominantně dáno nepochopením významu této vakcíny. Že to není nějaká horší vakcína určená jen pro určité kategorie, ale své plus přináší i seniorům. Radši rychle naočkovaný senior touto vakcínou, který nezemře nebo neskončí v nemocnici, než senior, který stále čeká, až bude dostatek na, z jeho pohledu, lepších vakcín,“ popsal epidemiolog Chlíbek.

Zdravotníci zatím naočkovali asi 8800 dávek vakcíny AstraZeneca, což je 1,6 procenta z celkového množství podaných očkovacích látek všech výrobců. Do Česka se přitom dovezlo zhruba 76 tisíc dávek.

Ministerstvo zvažuje, že by vakcínou AstraZeneca očkovalo od března pracovníky ve školství, má to být součástí postupu pro postupný návrat dětí do škol. Zapojit by se od března měli také více praktičtí lékaři, budou moci v rezervačním systému vypisovat termíny na vakcinaci.

Bez karantény pro očkované?

Epidemiologická skupina doporučila, že lidé by nemuseli do karantény, pokud by dostali obě dávky vakcíny a od podání druhé dávky uplynulo alespoň 14 dnů. Musí mít také certifikát o očkování nebo údaje musí být zapsány v centrálním systému. Podmínkou by také podle Chlíbka bylo, že očkovaný člověk po kontaktu s nakaženým nemá příznaky.

Do karantény nyní musejí podle metodického pokynu podepsaného hlavní hygieničkou i lidé, kteří byli proti koronaviru očkováni.

„Pokud člověk splní tato kritéria, pak by nešel do karantény v případě kontaktu s pozitivní osobou. Připravuje se to tak, aby to platilo od prvního března,“ uvedl Chlíbek. Podle něj konkrétní znění úpravy nyní řeší hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Odborníci také diskutují o tom, že očkovaní zaměstnanci domovů pro seniory by nemuseli pravidelně podstupovat testování na covid-19. Podle Chlíbka k testování není odborný důvod.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme