Podle předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP Aleny Šebkové by lidé měli k očkování přistupovat racionálně a „nepodléhat dojmologii“.
Nemoc je velmi nakažlivá a přenáší se vzduchem, nakažení jsou proto povinně dva týdny v karanténě v nemocnici. Ve vinohradské nemocnici kvůli epidemii mimořádně musí být očkováni zdravotníci.
Jde o výrobky šanghajské společnosti Sin-sink a státní zdravotní komise teď ujišťuje celou zemi, že testy na přítomnost viru HIV i žloutenku typu B a C jsou negativní..
Ministerstvo zdravotnictví, vakcinologové i lékárníci vymýšlejí plány, jak Čechy přimět k tomu, aby se nechali očkovat proti chřipce. Proočkovanost je u nás jedna z nejnižších v Evropě.
Státní ústav pro kontrolu léčiv loni evidoval skoro 800 hlášení na nežádoucí účinky vakcín. Víc než polovina se týkala povinných u dětí. Běžně jde třeba o horečku nebo o lokální reakci po očkování.
Češi si stále víc všímají účinků léků, hlavně těch nežádoucích. Státní ústav pro kontrolu léčiv za loňský rok eviduje téměř 3800 upozornění na možné nežádoucí účinky.
Do boje proti ebole v Kongu nasadí lékaři experimentální vakcínu. Očkování ohrožených lidí by mělo začít v pondělí. Po velké epidemii z let 2013 až 2016 nechce WHO nic podcenit.
Imunita proti spalničkám u některých dospělých slábne. Lidé nepřicházejí s tímto onemocněním příliš často do styku, a postupně tak přicházejí o potřebné protilátky. Očkování by si ale museli zaplatit.
Podle odborníků je onemocnění děložního čípku nejběžnější formou rakoviny a hlavní příčinnou úmrtí žen v zemi. Vláda doufá, že kampaň pomůže snížit náklady na léčbu choroby.
Česko je na prahu chřipkové epidemie. Oproti minulému týdnu stoupl počet nově nakažených o 19 procent. Informace o celkovém počtu nemocných v pátek zveřejnily některé krajské hygienické stanice.
Každoročně uděluje ministerstvo školství cenu M. Paulové. Llaureátka Jiřina Bartůňková z Ústavu imunologie 2. LF UK přiblížila v Magazínu Leonardo svůj výzkum v oblasti imunologie při léčbě nádorů.
Vědci z Emory University v americké Georgii představili speciální náplast, která zastane stejnou práci jako klasická jehla. A k tomu všemu má ještě další výhody.
Češi čím dál častěji vyhledávají dovolené mimo Evropu. Při cestování za exotikou by ale lidé neměli zapomínat na očkování. Rizikovými zeměmi jsou ty africké, ale také jihoamerické a asijské.
Očkovací průkaz ztratili, informace v jejich zdravotnické dokumentaci nejsou úplné. Jak mohou tito pacienti zjistit, jaké nemoci v minulosti prodělali nebo jaká absolvovali očkovaní?
Kvůli onemocněním, proti kterým existuje očkování, umírá každoročně jedno procento dětí. Nejenom na tento fakt v těchto dnech upozorňuje Světová zdravotnická organizace při Světovém týdnu očkování.
Lékaři nemají kombinovanou vakcínu proti záškrtu, černému kašli, tetanu a obrně pro desetileté děti. Zjistil to deník Mladá Fronta Dnes. Firma, která očkovací látku vyrábí, hlásí výpadek ve výrobě až do konce roku.
Vůbec poprvé od předloňské epidemie eboly se podařilo vědcům vyvinout vakcínu, u níž testy ukázaly stoprocentní úspěšnost. Uvedla to ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž získali lékaři zbraň proti případnému dalšímu šíření viru, který zabil během uplynulých tří let v Africe přes 11 300 lidí.
Rodiče z Brněnska vyhráli sedmiletý spor vyvolaný tím, že nenechali dítě naočkovat povinnou hexavakcínou. Nejvyšší správní soud zamítl stížnost ministerstva zdravotnictví. Předmětem sporu sice byla pokuta 4000 korun pro každého z rodičů, ovšem jeho význam je širší.
Laboratořím ve světě scházejí vzorky viru zika, který možná způsobuje nedostatečně vyvinutý mozek u novorozenců. Pro to, aby mohly vyvinout vakcínu proti nákaze nebo i jen test na její přítomnost, by potřebovaly živý exemplář samotného viru. Jenže těch se nedostává. Podle brazilského deníku Estado de São Paulo se tak začíná rozvíjet černý trh se vzorky.
Brazílie věří, že vakcína proti viru zika bude hotová do roka. Brazilští odborníci vyvíjejí očkovací látku společně s vědci z Texaské univerzity. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ale bude vývoj vakcíny trvat ještě nejméně rok a půl.
Česká vakcinologická společnost nesouhlasí se současným způsobem očkování seniorů proti pneumokokům. Vadí jí, že pojišťovny od loňského podzimu plně hradí jen tu nejlevnější vakcínu, která má podle nich omezenou účinnost. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že je plně účinná. Seniory má chránit před zápalem plic.
Vakcína proti pneumokokům, kterou seniorům nově proplácí pojišťovna, nemusí být u starších osob tak účinná. Tvrdí to Česká vakcinologická společnost, která tak reaguje na dohodu ministerstva zdravotnictví s pojišťovnami. Včera se shodly na tom, že se bude zájemcům starším 65 let proplácet jen levnější varianta očkování.
Vědci zřejmě vyvinuli stoprocentně účinnou vakcínu proti ebole. Vyplývá to z klinických testů. O úspěchu informoval odborný časopis Lancet a Světová zdravotnická organizace (WHO). Přípravek VSV-ZEBOV vznikl spoluprací vědců a expertů z několika zemí. Očkovací látku je podle expertů možné začít používat.
Jihočeští vědci pracují na vývoji speciální vakcíny proti všem nemocem, které na člověka přenášejí klíšťata. Dokončit výzkum by jim měly pomoci i zkušenosti zahraničních expertů. Společně je teď probírají na konferenci v Českém Krumlově.
Očkování může i nadále zůstat podmínkou pro přijetí dítěte do mateřské školy. Ústavní soud dnes nevyhověl návrhu na zrušení sporných paragrafů. Návrh částečně zamítl, částečně odmítl. Už před týdnem soudci jiným verdiktem potvrdili, že ministerstvo zdravotnictví může určovat vyhláškou povinné vakcíny a že rodičům hrozí za nedodržení povinnosti pokuta.
Během několika týdnů začnou američtí vědci testovat vakcínu proti ebole. Virus, na který v současnosti neexistuje řádná léčba, už v západní Africe zabil před tisíc lidí a zdravotníci varují, že se nákaza se může rozšířit i na východ kontinentu. V největším ohrožení je Keňa, která slouží jako hlavní transportní uzel regionu. Jak pro Český rozhlas uvedl přední světový expert na imunologii Anthony Fauci, vakcína by mohla být k dispozici za rok až rok a půl.
Česká vakcína proti borelióze by mohla přinést výrobci velké zisky. Ivanovická Bioveta chce už příští rok stavět novou halu, kde by vakcíny vyráběla. Vyvážet by je mohla do celého světa.