Nemocnice a pojišťovny se nedohodly; do sporu vstoupí premiér

Spor nemocnic se zdravotními pojišťovnami o výši úhrad za poskytnutou péči se dostane k premiérovi. Ani pondělní schůzka zástupců obou stran a také ministerstva zdravotnictví řešení nepřinesla. Nemocnice říkají, že některé pojišťovny platí méně, a chybí proto peníze na navýšení mezd, které vláda schválila od září. Ministryně Milada Emmerová představila 10 bodů, ve kterých shrunula nezbytná opatření. Do týdne by je měla projednat s premiérem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Asociace nemocnic dnes ministryni předložily výsledky průzkumu. Ten ukázal, že s úhradami za akutní péči má problém 7 procent zdravotnických zařízení. U následné péče až 90 procent zařízení.

"Z toho vyvozujeme argument - z této roztříštěnosti úhrad - že argumenty pojišťoven o tom, že mají jiný výklad právních předpisů, nejsou pravdivé. Protože kdyby se řídily i jiným právním předpisem a sjednotily se na tom, tak platí všechny stejně," uvedl Stanislav Fiala z asociace sdružující menší nemocnice. Za současné situace prý nemají peníze na navýšení mezd od září.

Pojišťovny čekají na rozhodnutí Nejvyššího soudu. K němu se dostal spor nemocnic s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. "Všechny zdravotní pojišťovny dodržují platnou vyhlášku, dodržují platnou legislativu a dodržují platbu záloh ve výši 1,10 koruny za výkon, to je věc, která se řeší u Nejvyššího soudu. A my jsme společně slíbili, že pokud rozhodnutí soudu bude ve prospěch poskytovatelů, že to doplatíme," vysvětlil Jaromír Gajdáček ze Svazu zdravotních pojišťoven.

Platy by ale měly nemocnice navýšit už v září. Zatím nevědí, kde peníze vezmou.

Dnešní schůzka na ministerstvu řešení sice nedala, ministryně Emmerová ale představila 10 bodů, ve kterých shrnula nezbytná opatření. Do týdne by je měla projednat s premiérem.

Tato opatření jsou důvěrná, a tak nesmějí účastníci o jejich obsahu nic sdělit. Podle Gajdáčka jsou mezi nimi i větší kontroly hospodaření nemocnic a redukce sítě zdravotnických zařízení: "Nepřijatelné jsou body, které zvyšují deficit, takže hrozí, že na konci roku bude chybět zdravotním pojišťovnám až 20 miliard."

Milan Kopp, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme