Jednání o ostravské koalici je v patové situaci. ANO a koalice Spolu se opět neshodly na primátorovi a radě

Ostravská uskupení ANO a Spolu stále nedořešila sporné body bránící vzniku nové koalice. Zástupci obou subjektů se ani po nedělní schůzce nedohodli na obsazení postu primátora a rozdělení míst v jedenáctičlenné městské radě. Novinářům to po jednání řekli lídr Spolu Jan Dohnal a předsedkyně klubu zastupitelů ANO Hana Tichánková.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostravská radnice

ANO podzimní komunální volby v Ostravě s převahou vyhrálo, když získalo 21 mandátů (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Jejich dohoda přitom byla klíčová pro vznik koalice sestavené z ANO, Spolu, hnutí Ostravak, Starostů pro Ostravu a Pirátů. Jednání se tak ocitla v patové situaci a obě uskupení přiznala, že ve hře je i možný vznik koalice na jiné platformě. Už ve středu se přitom koná zasedání zastupitelstva.

Ostravští zastupitelé se měli shodnout na primátorovi ze Spolu. Hnutí ANO odmítá, že by se postu vzdalo

Číst článek

O primátorský post má zájem hnutí ANO i uskupení Spolu. S obsazením primátorského postu souviselo i početní rozdělení mandátů v radě města.

Obě uskupení se proto v pátek dohodla, že si sporné body pokusí vzájemně vyjasnit a nedělní schůzka se uskuteční jen mezi nimi, protože se fakticky jednalo o problém mezi těmito dvěma subjekty. Shodnou řeč však jejich zástupci nenašli.

ANO podzimní komunální volby v Ostravě s převahou vyhrálo, když získalo 21 mandátů. Po volbách velmi rychle utvořilo koalici se Spolu, které má devět mandátů, a Piráty, kteří obsadili posty tří zastupitelů. Koalice tak měla převahu 33 hlasů.

Krizi v ostravské části hnutí ANO odstartovala lednová volba prezidenta. Dosavadní primátor Tomáš Macura (dříve ANO), který byl dlouhodobým kritikem hnutí, v ní veřejně podpořil pozdějšího vítěze volby Petra Pavla na úkor šéfa hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

Macura následně opustil i samotné hnutí a ostravský klub zastupitelů se ho rozhodl vyloučit ze svých řad.

Ostravská koalice ztratila většinu v zastupitelstvu. Klub hnutí ANO opustil Pachomov a přejde k Macurovi

Číst článek

Stejně postupoval i v případě primátorovy náměstkyně Zuzany Bajgarové, která Pavla v prezidentské volbě rovněž podpořila.

Klub ANO ale kvůli vzniklé situaci začali opouštět další členové hnutí, postupně jich odešlo šest. Spolu s Macurou a Bajgarovou vytvořili nový klub JDETO!!!.

I po odchodu některých členů zůstalo ANO v zastupitelstvu nejsilnějším politickým klubem, má 13 členů. Spolu má devět mandátů, Ostravak osm, stejně jako nově vzniklé uskupení JDETO!!!.

Čtyři zastupitele mají Starostové pro Ostravu a tři Piráti. V zastupitelstvu je ještě SPD se sedmi mandáty a Ostravská levice se třemi, kteří ale dosud do vyjednávání nebyli intenzivněji zapojeni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme