O audity jsme požádali přímo Brusel, říká předseda senátní komise. Ministři dokumenty odmítají vydat

Dočasná senátní komise k vyhodnocení auditů Evropské komise (EK) se na čtvrtečním půlhodinovém jednání dohodla, že se chce zabývat jak případným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), tak jednotlivými dotačními programy a projekty, které jsou v předběžné auditní zprávě zmíněny. Novinářům to řekl její předseda Zdeněk Nytra (ODS). Nytra požádal také přímo EK, aby dala souhlas k tomu, aby česká ministerstva senátní komisi dokumenty poskytla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda senátní komise k vyhodnocení auditů Zdeněk Nytra (ODS) | Foto: Tereza Čemusová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Komise se znovu sejde ve čtvrtek 15. srpna, Nytra na její jednání pozve prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kalu.

‚Pohrdání Senátem.‘ Zákonodárci si stěžují na postoj vlády k auditům, ministři jim neposkytují informace

Číst článek

Zatímco první z návrhů auditů byl už zveřejněn i v neoficiálním českém překladu, druhý, který se věnuje dotacím v zemědělství, zatím nezveřejnila ani média. „Chceme se zabývat konkrétními věcmi, které jsou v první předběžné auditní zprávě, přestože ji máme v neoficiální podobě. Dohodli jsme se, že se budeme zabývat jak případným střetem zájmů pana premiéra, tak jednotlivými dotačními programy,“ řekl Nytra.

S Kalou chce řešit jednak to, co už NKÚ dosud kontroloval, ale také některé záležitosti, které by úřad mohl dodat do kontrolního plánu buď ještě pro letošní rok, nebo pro rok příští.

Ministerstva zemědělství, financí, průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj odmítla senátní komisi materiály poskytnout. Odvolávají se na to, že na základě nařízení EK předběžné audity vydat nemohou. Nytra s tím i na základě stanoviska vedoucího oddělení pro EU Kanceláře Senátu Jana Grince, který byl na čtvrtečním jednání přítomen, nesouhlasí.

„Tam jsme v pozici dvou právních názorů. Proto jsem oslovil i přímo Evropskou komisi s žádostí, aby dala souhlas k poskytnutí dokumentů. Nedomnívám se, že my jako komise jsme třetí osoba a že se jedná o zveřejnění,“ uvedl. Doufá v to, že odpověď od EK obdrží do příštího jednání komise.

Tři ze čtyř oslovených ministerstev odmítla vyslat své stálé zástupce do senátní komise. Vzhledem k tomu, že dokumenty jsou neveřejné, tak resorty nevidí důvod, proč by se jejich zástupci měli zúčastnit její práce.

„Za ministerstvo zemědělství delegovaný zástupce byl, ale vzhledem k tomu, že jsme museli zkrátit zasedání komise, jsem jeho účast (na čtvrtečním jednání) odvolal,“ řekl Nytra.

Komise má do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Babiš je podle návrhu auditní zprávy, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Premiér to opakovaně odmítá, návrh auditu nepovažuje za seriózní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme