Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání.
Podle mluvčí ČAK Ivy Chaloupkové kontrolní rada nezjistila skutečnosti, na jejichž základě by bylo možné posoudit jednání advokáta Hlíny v této věci jako kárné provinění ve smyslu zákona o advokacii.
„Popsané závěry samozřejmě nelze vykládat tím způsobem, že žalobkyni či dalším společnostem z koncernu Agrofert mají být dotace přiznány,“ uvedl v rozsudku soudce Marek Bedřich.
Důvod? Střet zájmů expremiéra a kandidáta na prezidenta Andreje Babiše. Příjemci dotací totiž v rámci projektů ve výběrových řízeních vybrali firmy z Agrofertu a podle resortu v rozporu se zákonem.
Podle Agrofertu bylo s dotací vše v pořádku. „Jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu s dotačními pravidly a podle zákona,“ řekl pro iROZHLAS.cz jeho mluvčí Pavel Heřmanský.
„Předložené dokumenty vykazují znaky nehospodárného využití dotace,“ řekla Aneta Lednová, mluvčí ministerstva školství, které nákupy dotovalo. Národní sportovní agentura případ prověří.
Důvodem, proč se stále ještě udělování dotací řeší, a to i když Babiš už není ve vládě, je evropská legislativa. Konkrétně článek 61 evropského finančního nařízení.
Jako ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu čelil Martin Šebestyán kritice kvůli postupu fondu během auditu ke střetu zájmů expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a dotací pro Agrofert.
Stopka z Bruselu platila kvůli auditu ke střetu zájmů od roku 2019. Nyní bude možné o peníze zažádat s výjimkou peněz pro dceřinky Cerea a Fatra. Ty podle auditorů porušily pravidla.
Fond byl kvůli tomu, že nechtěl pětici posudků zveřejnit, kritizován. Bránil se tím, že je není možné dát z ruky kvůli probíhajícímu auditu. Po jeho skončení je serveru iROZHLAS.cz poskytl.
Když se v Česku z kraje roku 2019 rozjel unijní audit ke střetu zájmů expremiéra Babiše, tok peněz z Evropské komise na projekty dceřinek Agrofertu, které už byly vyplacené z české kasy, se zastavil.
Celkem dvě „stížnosti“ poslal předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša premiéru Petru Fialovi (ODS). Druhý z dopisů byl otevřený, druhý dosud publikován nebyl. iROZHLAS.cz ho nyní zveřejňuje.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš už není premiérem řadu měsíců a český zákon o střetu zájmů se ho netýká. Úředníci rozdělující eurodotace přesto řeší, zda už můžou firmy z Agrofertu čerpat dotace.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš už není deset měsíců ve vládě, a přesto jeho střet zájmů stále zaměstnává české úředníky. Ti mají na stole žádosti Agrofertu o dotace, ale nevědí, zda peníze přiklepnout.
„Dva senátoři nepodali oznámení podle zákona o střetu vůbec. U tří poslanců šlo o pozdní podání a v případě dalších tří poslanců je problém s pokrytím celého období výkonu funkce.“
Erární peníze na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku odmítl Brusel proplatit. Důvod? Střet zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) vyplývající ze závěrů unijního auditu.
Koncern se na tribunál obrátil loni v červnu protože mu europarlament odmítl přístup k dokumentům, na jejichž základě v roce 2020 europoslanci schválili rezoluci o střetu zájmů expremiéra Babiše.
Mlékárna Hlinsko a Primagra se minulý rok obrátily na soud EU, protože nesouhlasily s výsledky auditu o střetu zájmů Andreje Babiše. Podle komise neměly na dotace nárok kvůli Babišově střetu zájmů.
Žalobu podala Babišova vláda kvůli zhruba 800 tisícům korun, které Brusel odmítl Česku za poskytnutou dotaci koncernu proplatit. Důvodem byl možný střet zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO).
Kauza Čapí hnízdo se začne od pondělí rozplétat v největší síni soudu. V případu čelí obžalobě expremiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová.
Česká advokátní komora začala šetřit, jestli je advokát Květoslav Hlína ve střetu zájmů. Zastupuje totiž jak jednoho z obviněných, tak i pražský dopravní podnik.
O konci Šebestyána se mluvilo od nástupu vlády Petra Fialy. Nekula dříve tvrdil, že v něj má důvěru. Podle Seznam Zpráv ale na odchod Šebestyána tlačila zejména vládní ODS.