Zraněnou dívku chtěli očkovat proti tetanu. Matka to odmítla, případ došel k soudu

Českokrumlovský soud vydal předběžné opatření k tomu, aby nemocnice oočkovala desetiletou dívku proti tetanu. Očkování brání její matka. Dívce způsobil kůň tržnou ránu a podle lékařů při absenci očkování nelze vyloučit zdravotní komplikace. O rozhodnutí soudu informoval jeho mluvčí Jan Montag.

Český krumlov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zraněnou dívku před pár dny po úrazu nejprve ošetřili v nemocnici a chtěli ji očkovat proti tetanu, což odmítla její matka. Na základě toho podal návrh k soudu na řešení situace odbor sociálně-právní ochrany dítěte, který dostal podnět z nemocnice.

Matka nechala v nemocnici svou dceru dostatečně ošetřit, tvrdí jejich právní zástupkyně. Matka nechala lékaře, aby dceru ošetřili a podali jí antibiotika a imunoglobulin. „To je podle nezávislých lékařů a odborných zdrojů dostatečná ochrana nezletilé,“ uvedla advokátka matky a dcery Zuzana Candigliota.

Matka po ošetření odmítla nechat dítě očkovat proti tetanu. „Nemocnice nezletilou propustila na negativní reverz s výslovným vyjádřením, že nezletilá není přímo ohrožena na životě,“ uvedla Candigliota.

Nemocnice dala podnět odboru sociálně-právní ochrany dítěte, který podal návrh k soudu. „Dítě je přímo ohroženo na životě a zdraví v důsledku manifestace tetanu. Soud proto vydal předběžné opatření. Výkon rozhodnutí však proveden nebyl, neboť dítě nebylo v místě bydliště nalezeno,“ řekl Montag.

Na přeočkování proti tetanu bychom nově mohli chodit až po dvaceti letech

Číst článek

Dodal, že nyní případ, na který upozornila Česká televize, řeší kvůli odvolání účastníka krajský soud v Českých Budějovicích.

Počet rodičů, kteří odmítají své děti nechat očkovat, v České republice stoupá. Neočkované děti nechtějí pak přijímat některé mateřské školy.

Loni v září byl v Brně hospitalizován tříletý chlapec s tetanem. Hocha předtím v srpnu ošetřili v brněnské nemocnici, protože si zasunul zrezivělou knoflíkovou baterii do nosní dírky. Podle dokumentu, který se objevil na sociálních sítích, odmítla očkování dítěte chlapcova matka.

Nikoho z nemocnice prý tehdy nenapadlo, že nebyl očkovaný, nasazená antibiotika mu matka údajně nepodávala. Chlapec strávil v nemocnici asi měsíc. V roce 2019 to byl třetí případ výskytu tetanu v zemi za posledních 18 let. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme