Na přeočkování proti tetanu bychom nově mohli chodit až po dvaceti letech

Na očkování proti tetanu budeme nejspíš chodit méně často. Interval by se měl u dospělých prodloužit až na 20 let, zatímco teď je to deset až patnáct. Definitivně by měla zítra návrh schválit Národní imunizační komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Brian Hoskins

Dětí by se změny netýkaly, senioři nad 60 let a chronicky nemocní by se očkovali jednou za deset let.

„My jsme tady diskutovali řadu let zpátky, že hladiny protilátek jsou dostatečné, tak by bylo možné přeočkovávat v delším intervalu,“ říká předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

„Teď přišly konkrétní impulzy - nedostatek vakcín a samozřejmě ekonomické aspekty, protože když budeme přeočkovávat méně, tak na tom stát něco ušetří. Takže se hledá optimalizace kalendáře,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na očkování proti tetanu se ptala odborníků Lenka Jansová

Podle některých doktorů je ale dvacetiletý interval příliš dlouhý.

„Pokud někdo nestihne očkování do patnácti let, tak pak velice rapidně klesají protilátky i u mladých. Prodloužit interval až na dvacet let je příliš dlouho, patnáct let je hranice, nad kterou by se interval očkování neměl prodlužovat,“ oponuje praktická lékařka Irena Kudrnovská.

Možná se také stanoví věk, ve kterém se bude přeočkovávat - třeba v 25 a 45 letech. Teď se každý očkuje jindy. Při úrazu tak hodně pacientů dostává protitetanovou injekci navíc.

Lenka Jansová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme