Z Hongkongu mizí další památníky za oběti na náměstí Nebeského klidu, o kterém se nesmí mluvit

Další dvě hongkongské univerzity odstranily památníky připomínající krvavé potlačení demonstrace na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Z areálu jedné z univerzit zmizela přes šest metrů vysoká socha s názvem Bohyně demokracie, druhá vysoká škola odstranila reliéf zobrazující stejnou událost. Informovala o tom stanice BBC. Památníky připomínají masakr, o němž se v pevninské Číně podle agentury Reuters doposud oficiálně nesmí mluvit.

Tento článek je více než rok starý.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Replika původní sochy Bohyně demokracie (archivní foto)

Replika původní sochy Bohyně demokracie (archivní foto) | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Čínská univerzita Hongkongu, která odstranila Bohyni demokracie, to přímo podle BBC nepotvrdila. Uvedla však, že z jejího areálu byla odvezena „nepovolená socha“.

V Hongkongu odstranili sochu za oběti na náměstí Nebeského klidu, jeden z posledních památníků

Číst článek

Bronzová skulptura zobrazující ženu s pochodní byla vytvořena podle původní desetimetrové sochy, kterou zhotovili přímo během protestů na pekingském náměstí během několika dní čínští studenti z papírmaše.

Z Univerzity Lingnan pak zmizel reliéf zobrazující vojenský zásah proti demonstrantům. Škola k tomu uvedla, že „přezkoumala a posoudila objekty v areálu, které mohou představovat právní a bezpečnostní riziko“.

Stalo se tak den poté, co Hongkongská univerzita nechala ze svého komplexu zmizet sochu zvanou Pilíř hanby, která taktéž připomíná masakr z Tchien-an-men a zobrazuje desítky pokroucených lidských těl.

Zatímco pevninská Čína jakékoli připomínky zásahu bezpečnostních sil ze 4. června 1989 proti demonstrantům znemožňuje, obyvatelé Hongkongu si ho každý rok připomínali hromadnými shromážděními při svíčkách. Loni a letos úřady ale tyto akce zakázaly, což zdůvodnily opatřeními proti šíření koronaviru.

Při masakru na náměstí Nebeského klidu zemřelo v roce 1989 až 10 tisíc lidí, naznačují britské dokumenty

Číst článek

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Peking ale tyto svobody postupně omezuje.

Uzavřeno bylo v Hongkongu například i muzeum věnované událostem ze 4. června a jeho internetová verze je z hongkongského území nepřístupná. Podobně jako sochy na univerzitách se dostalo do rozporu s bezpečnostním zákonem, který Čína prosadila v reakci na hromadné prodemokratické demonstrace v Hongkongu v roce 2019.

Hongkongská univerzita již nechala ze svého komplexu zmizet sochu zvanou Pilíř hanby, která taktéž připomíná masakr z Tchien-an-men | Foto: Katherine Cheng / SOPA Images/Sipa USA | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme