masakr

|Štěpán Sedláček, Kristina Roháčková |Zprávy ze světa

FBI zveřejnila přepis telefonátů střelce z Orlanda. Vynechala ale zmínky o IS

Američtí vyšetřovatelé zveřejnili část přepisů telefonátů útočníka z Orlanda. Podle nich měl Omar Mateen několikrát volat na tísňovou linku a přihlásit se k takzvanému Islámskému státu. FBI ale ze zveřejněných přepisů jakoukoli zmínku o radikálním hnutí vymazala. Policie trvá na tom, že se Mateen zradikalizoval ve Spojených státech.

| ČRo, pir |Zprávy ze světa

Střelec z Orlanda získal své zbraně legálně. Florida je v jejich prodeji velmi benevolentní

Omar Mateen, který v noci ze soboty na neděli zastřelil v orlandském gay klubu 49 lidí, použil při svém hrůzném činu nejméně dvě zbraně. Útočnou pušku Sig Sauer AR-15 a pistoli Glock. Od roku 2007 byl zaměstnán u bezpečnostní firmy G4S, takže měl také služební zbraň. Zbraně použité při vražedném běsnění si ovšem pořídil během posledních deseti dnů před útokem, a to zcela legálně. Koupě zbraní na Floridě totiž není nijak komplikovaná.

| dab |Zprávy ze světa

'Padesát zvrhlíků zastřeleno v baru.' Článek v tureckém deníku pobouřil Evropany

Nezvykle o tragédii v americkém Orlandu, při které zemřelo 50 lidí, informoval turecký deník Yeni Akit. List blízký straně AKP prezidenta Erdogana psal o gay baru jako o podniku pro zvrhlíky. Informoval o tom britský Daily Mail Online. Na sociálních sítích to vzbudilo vlnu nevole hlavně u občanů států Evropské unie, se kterými by Turecko brzy mohlo zavést bezvízový styk.