Symbolická hodnota Si Ťin-pchingovy cesty do Ruska je velká, jelikož se jedná o jeho první zahraniční cestu ve třetím funkčním období. Zároveň je ale důležité sledovat, jak o sobě obě strany mluví.
Dvojice politiků vydala společné prohlášení, v němž se mimo jiné staví proti „všem jednostranným sankcím“ vyhlášeným s opomenutím Rady bezpečnosti OSN. Varovala i před zhoršováním krize na Ukrajině.
Peking v únoru představil vlastní mírový plán, který by se podle úterního vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina mohl stát základem pro urovnání konfliktu na Ukrajině.
Oba státy chtějí rozšířit své dopravní spojení. Putin již na začátku jednání ujistil, že Rusko je připraveno uspokojit energetický hlad čínské ekonomiky spolehlivými dodávkami ropy a plynu.
Stále častěji se v Jižní Koreji objevuje názor, že by měla země vyvíjet vlastní jaderné země. To je v rozporu s oficiální politikou Washingtonu, který usiluje o denuklearizaci poloostrova.
„Ukrajina už přišla se spravedlivým mírovým vzorcem. Je-li Čína odhodlána podpořit ukončení války… může jednat s (ukrajinským) prezidentem Zelenským,“ uvedl Blinken.
Si Ťin-pching podle ruské agentury Putinovi řekl, že čínská strana si cení vztahů s Ruskem a že tyto kontakty mají „dějinnou logiku“. Putinovi také poděkoval za to, že Rusko podle něj Čínu podporuje.
„Mezinárodní trestní soud musí zaujmout objektivní a nestranný postoj, respektovat imunitu hlav států a vyhnout se politizaci a dvojím standardům,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang.
Ostrovní stát Vanuatu zažil zemětřesení a dva cyklony během tří dnů. Silné cyklony přinesly vítr o ničivých rychlostech a přívalové deště. Podle humanitárních pracovníků je situace bezprecedentní.
Novináři z Hongkongu, kteří byli nuceni opustit zemi kvůli rostoucímu čínskému vlivu na místní média, zakládají nové zpravodajské weby v zahraničí. Dál se snaží nezávisle pokrývat dění v Hongkongu.
K cestě předsedkyně Poslanecké sněmovny na Tchaj-wan se připojí hlavně lidé z oblastí nanotechnologií, umělé inteligence, inovací ve zdravotnictví a energetiky.
Čínský prezident Si navštíví Rusko ve dnech 20. až 22. března. S Vladimirem Putinem mají projednat otázky ohledně konfliktu na Ukrajině a prohloubit bilaterární důvěru.
Podle úřadů to měly být ty samé knihy, kvůli kterým soud loni v září poslal pětici logopedů do vězení. V knihách se ovce snaží vyhnat vlky ze své vesnice.
Do roku 2030 by Evropská unie měla na svém území produkovat nejméně 40 procent klíčových technologií k výrobě obnovitelné energie. Počítá s tím nový návrh Evropské komise.
Například paracetamol se vyrábí jen v Číně, a to především z ekonomických důvodů. Podzimní nedostatek léků podle Fuska zapříčinilo zrušení covidových restrikcí v Číně.
Vztahy Saúdské Arábie a Íránu zamrzly v roce 2016, kdy íránští demonstranti napadli saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu v reakci na popravu šíitského duchovního v Saúdské Arábii.
Americký prezident Joe Biden chce po Kongresu v přepočtu víc než 130 miliard korun na podporu Ukrajiny a dalších evropských spojenců. Vyplývá to z návrhu rozpočtu pro příští fiskální rok.
Si Ťin-pching je prezidentem země od března 2013. V roce 2018 z ústavy vyškrtl klauzuli omezující výkon funkce na dva po sobě jdoucí mandáty. Si tak může teoreticky vládnout neomezeně dlouho.
Tento krok následuje po měsících diskusí mezi Nizozemskem, USA a Japonskem, jejichž spojenectví by téměř úplně Číně zamezilo v nákupu vybavení potřebného k výrobě špičkových čipů.
I přes Zemanovu snahu o posílení ekonomických vztahů dochází v posledních letech spíše k ochlazení mezi Českem a Čínou. Svoji další budoucnost na čínském trhu zvažují i některé tuzemské velké firmy.
Vyřešení otázky Tchaj-wanu je podle něj jen na čínském lidu a žádná jiná země nemá právo do toho zasahovat. Ministr zahraničí konkrétně zmínil Spojené státy.
Miloš Zeman při nástupu na Pražský hrad ohlašoval „politiku všech azimutů“, během svých deseti prezidentských let se ale soustředil primárně na Východ. Jaká byla Zemanova zahraniční politika?