Francouzi se povinnosti držet covid pas nezbavili. Od pondělí se jím musí prokazovat ve vlacích či barech

Ve Francii vstoupilo v platnost rozšíření zdravotnického pasu. A to přesto, že proti jeho zavedení Francouzi protestují čtvrtý víkend. Zřízením povinného dokladu o bezinfekčnosti si vláda slibuje zvýšení zájmu o očkování. Ukazuje se ve formě QR kódu nebo na papíře. Dostávají ho ti, kteří jsou plně očkovaní, mají negativní koronavirový test nebo nemoc prodělali.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzům protesty nepomohly. Vláda od pondělí zavedla rozšíření covid pasu | Foto: Hans Lucas | Zdroj: Reuters

Francouzi se covid pasem musí v kinech, divadlech nebo galeriích prokazovat od 21. července. Jeho rozšíření ve čtvrtek schválila tamní Ústavní rada, připomenul server The Guardian.

Vláda oznámila, že dá zákazníkům a podnikatelům týden na přizpůsobení se novým požadavkům. Poté za nedodržení pravidel bude udělovat sankce.

France implements Macron's Covid pass despite protests.

People in France will from Monday need to show a health pass to enjoy usually routine activities such as sipping a coffee in a cafe or travelling on an intercity train

u.afp.com/Uzoa

03:57 – 09. 08. 2021

70 98

Oficiální čísla vypovídala, že proti zavedení pasu napříč Francií demonstrovalo více než 237 000 lidí. Ti tvrdí, že to omezuje jejich lidská práva. Minulý víkend bylo demonstrantů o 37 000 méně. Odkazují se na porušování základních francouzských principů, kterými jsou volnost a rovnost.

Minulý týden v rozhovoru na sociální síti TikTok prezident Francie Emmanuel Macron apeloval na to, aby se lidé chodili očkovat. „Očkujte se, očkujte se, očkujte se,“ říkal.

Ministr zdravotnictví Olivier Véran tvrdil, že covid pas napomůže k tomu, aby se předešlo omezování svobody formou lockdownu. „Je to podněcování lidí k tomu, aby se očkovali, testovali anebo nechodili na místa, kde dochází ke shlukování,“ řekl deníku Le Parisien

Véran také zmínil, že Francie byla na dobré cestě k tomu mít padesát milionů očkovaných obyvatel alespoň jednou dávkou. Ti by tak tvořili 85 % francouzské populace. Také lituje pozornost, kterou na demonstrující „proti očkování, proti státu a proti vědě“ musel upřít.

„Je jedno, kolik protestujících je. Jejich počet bude růst pomaleji než těch, kteří se nechávají očkovat. Dávku má oproti minulé sobotě dvakrát více lidí,“ vysvětlil a dodal, že byl schopný vyslechnout odpůrce, ale podle něj je jejich chování již za hranou. 

Statisíce Francouzů protestovaly proti povinným zdravotním pasům. ‚Omezení osobní svobody,‘ tvrdí

Číst článek

Podle serveru The Guardian několik francouzských médií informovalo o nárůstu lidí mladších 30 let, kteří se schválně nechávají nakazit. Prostřednictvím sociálních sítí se setkají s osobami, jež je nakazí, a tím se zbaví povinnosti se nechat očkovat.

Deník Le Figaro nedávno mluvil s těmi, kteří věří, že neprodělají vážný průběh. „Upřednostnil bych nákazu a pobyt v karanténě tak, aby můj imunitní systém věděl, jak se s nemocí vypořádat přirozeně,“ popisoval jeden z nich.

„V nejhorším případě budu několik dní v posteli, nejlépe nebudu mít příznaky… Pokud skončím na intenzivní péči, budu toho samozřejmě litovat, ale upřímně si nemyslím, že se to stane,“ dodal student, který také upřednostňuje nákazu před vakcinací.

Oliver Eredia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme