Největší loupež zlata v kanadské historii. Policie zatkla šest lidí, ukrást měli přes 22 milionů dolarů

Policie v Kanadě a Spojených státech zatkla šest lidí a po dalších třech pátrá v souvislosti s krádeží zlata a hotovosti v hodnotě přes 22 milionů kanadských dolarů (378 milionů Kč). Informovala o tom ve středu agentura Reuters, podle které loni zloději ukradli na mezinárodním letišti v Torontu nákladní kontejner se zlatem a dalšími cennostmi z nákladního prostoru společnosti Air Canada.

Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní vůz, pomocí kterého zloději ukradli zlato

Nákladní vůz, pomocí kterého zloději ukradli zlato | Foto: Carlos Osorio | Zdroj: Reuters

Při krádeži zlata, která byla podle úřadů největší v kanadské historii, podezřelí včetně zaměstnance společnosti Air Canada zfalšovali přepravní list, aby mohli ukrást náklad, který v dubnu 2023 dorazil z Curychu do Toronta.

FBI vyšetřuje krádež 30 milionů dolarů v Los Angeles. Zloději obešli alarmy skladu bezpečnostní agentury

Číst článek

Obsahoval 6600 zlatých prutů o hmotnosti 400 kilogramů v hodnotě více než 20 milionů kanadských dolarů a 2,5 milionu kanadských dolarů v cizí měně, sdělila na brífinku novinářům regionální policie.

Podezřelí čelí více než 19 obviněním. Policie při raziích zajistila jeden kilogram zlata a přibližně 434 000 kanadských dolarů. Rovněž zabavila 65 střelných zbraní, které byly podle vyšetřovatelů pořízeny z výnosů krádeže.

Ukradené zlato mohlo být rpřetaveno, což ztěžuje jeho dohledání, uvedla policie. „Domníváme se, že zlato přetavili a zisk, který z něj získali, pak použili na financování střelných zbraní,“ uvedl detektiv Mike Mavity.

Pět podezřelých bylo zatčeno v Kanadě a podmíněně propuštěno. Jeden podezřelý, původem z Bramptonu v Ontariu, byl zatčen v Pensylvánii spolu se střelnými zbraněmi a zůstává ve vazbě ve Spojených státech. Na zbývající tři podezřelé byl vydán zatykač v Kanadě, uvedla policie.

V návaznosti na krádež zažalovala v říjnu společnost Brinks, poskytovatel přepravních a bezpečnostních služeb se sídlem v Miami, aerolinku Air Canada a obvinila ji z „nedbalosti a neopatrnosti“. Společnost Brinks byla najata švýcarskou bankou Raiffeisen Schweiz a společností Valcambi, která se zabývá rafinací drahých kovů, aby převezla cennosti ze Švýcarska do Kanady.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme