Francouzi budou smět od začátku května cestovat uvnitř země. Zákaz nočního vycházení zůstává

Francie od 3. května zruší nařízení, podle kterého se lidé mohou od domova vzdálit nanejvýš deset kilometrů. Od poloviny příštího měsíce se možná začne s postupným otvíráním obchodů, restaurací nebo kulturních zařízení. Noční zákaz vycházení od 19.00 zatím zůstává v platnosti. Rozvolňování opatření proti covidové pandemii ve čtvrtek upřesnil francouzský premiér Jean Castex.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v rouškách nedaleko Eiffelovy věže (ilustrační foto) | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

Castex ve čtvrtek podle agentury Reuters potvrdil, že omezení domácího cestování padnou po prvním květnovém víkendu. Na přelomu dubna a května se začnou otvírat také školy: základní a mateřské, jak bylo už dříve avizováno, 26. dubna a střední 3. května. Půjde tak o první kroky směrem k uvolnění stávajícího třetího lockdownu, který byl na nejméně měsíc vyhlášen na začátku dubna.

Kromě toho by podle Castexe mohly kolem poloviny května otevřít některé obchody, bary, restaurace a kulturní zařízení.

Podle informací agentury AFP francouzské butiky se spodním prádlem protestovaly proti uzavření tím, že Castexovi zaslaly stovky kalhotek. „Nerozumíme tomu, proč jsme zavření, což platí o všech obchodech s osobními potřebami, když všude v ulicích je plno lidí,“ postěžovala si podle AFP Nathalie Paredesová, která jako majitelka butiku z města Oullins nedaleko Lyonu protestní akci téměř 500 obchodů se spodním prádlem iniciovala.

Evian i Chamonix. Ruští agenti, kteří jsou podezřelí z výbuchu ve Vrběticích, měli základnu ve Francii

Číst článek

Podle Castexe se už situace pomalu lepší a počet lidí na jednotkách intenzivní péče je už několik dní stabilní. Aktuálně je však covidových pacientů 5981, což je druhý nejvyšší počet v tomto roce.

Nově nakažených ve čtvrtek Francie evidovala 34 318, což je o 4,25 procenta více než před týdnem. Zároveň jde ale o nejmírnější nárůst od 13. března. Pohyblivý sedmidenní průměr denních nárůstů klesl poprvé od 23. března pod 32 000.

„Zdá se, že vrchol třetí vlny nákazy je za námi,“ řekl Castex na čtvrteční tiskové konferenci. Dobře podle něj postupuje také očkovací kampaň; do poloviny května by mělo být naočkováno 20 milionů z přibližně 68 milionů obyvatel a do poloviny června 30 milionů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme