Stovky let staré knihy a artefakty za půl milionu eur. Z knihovny ve Varšavě zmizely desítky předmětů

Polská prokuratura vyšetřuje krádež desítek vzácných předmětů z Varšavské univerzitní knihovny, hlavně knih z 19. století. Jejich celková hodnota dosahuje půl milionu eur, v přepočtu více než dvanáct milionů korun. Některé knihy už zloději prodali v zahraničních aukcích. Polská policie oznámila, že případ může souviset s prosincovou krádeží sbírek v Lotyšské národní knihovně.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svět knihy 2023

Desítky vzácných knih zmizely z Varšavské univerzitní knihovny mezi prosincem 2022 a říjnem 2023 (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V polovině října zaměstnanci knihovny zjistili, že zmizelo osm vypůjčených vzácných svazků, místo kterých čtenář na místě nechal jen prázdné obálky a atrapy knih. Ředitelka knihovny Anna Wołodková krádež nahlásila na policii.

Jsem sběratel příběhů, to mě na psaní nejvíc zajímá, vypráví spisovatel Kraus

Číst článek

Následná inspekce v knihovně ale odhalila další ztráty a univerzita ředitelku propustila z důvodu nedbalosti. Podle rektora instituce měla od policie informaci o podezřelém z krádeže v Lotyšsku. Přestože ten samý člověk navštívil varšavskou knihovnu dvakrát, ředitelka knihovny nic neudělala.

Desítky vzácných knih zmizely z Varšavské univerzitní knihovny mezi prosincem 2022 a říjnem 2023.

Podle státního zastupitelství jsou mezi předměty první nebo raná vydání děl významné vědecké a historické hodnoty, která přečkala období dvou světových válek.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme