Politická rána pro Donalda Trumpa. Zrušení Obamacare potopili sami republikáni

Americký Senát opět neschválil zrušení zdravotnického systému Obamacare. Republikánům se tak nepodařilo ani ve třetím hlasování tento týden prosadit svůj návrh. V poslední verzi chtěli zrušit současný systém a do dvou let ho nahradit novým.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arizonský senátor John McCain. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Proti poslední minimalistické verzi návrhu, který počítal jen s úpravami některých částí reformy, hlasovali společně s demokraty i tři republikáni včetně vlivného senátora Johna McCaina, který se do Senátu na jednání vrátil i přes vážné zdravotní problémy.

Není to poprvé, co McCain odmítl hlasovat pro zrušení Obamacare, ačkoliv s ní nesouhlasí a v loňské kampani za své znovuzvolení senátorem v Arizoně učinil z jejího zrušení ústřední téma.

Americký senátor McCain má zhoubný nádor mozku. 'Rakovina neví, proti komu stojí,' prohlásil Obama

Číst článek

„Není pochyb o tom, že Kongres musí nahradit Obamacare, která postihla Arizoňany jedním z největších zdražení pojistek v rámci USA," řekl tento měsíc. Dodal, že podporuje dostupnou a kvalitní zdravotní péči, ale kritizoval fakt, že senátní návrh republikánské verze reformy nepokrývá financování péče pro sociálně slabé.

Do Washingtonu McCain dorazil kvůli hlasování o otevření debaty ke zrušení Obamacare už i přes vážné onemocnění už v úterý. 80letému senátorovi byl diagnostikován zhoubný nádor mozku.

Prezident Trump ho za účast na úterním hlasování v Senátu označil za statečného amerického hrdinu. V pátek na twitteru napsal, že tři republikáni a 48 demokratů zklamali Američany.  

'Miliony chudých Američanů'

Spolu s ním proti zrušení zákonu hlasovaly senátorky Susan Collinsová a Lisa Murkowski. Obě dvě od začátku odmítaly i otevření samotné debaty o zrušení zákona.

Hlasování o zrušení zdravotní reformy, které skončilo 49 ku 51 hlasům, znamená velkou porážku pro republikána Mitche McConnella z Kentucky, který strávil poslední tři měsíce přípravou návrhu na zrušení Obamacare, který by měl šanci projít.

„Je to evidentní zklamání. Myslím, že Američané budou litovat toho, že jsme nenašli lepší cestu vpřed,“ řekl McConnell. Dodal, že je na čase „posunout se dál“, co to ale přesně znamená, není jasné.

Proti zrušení Obamacare protestují zejména opoziční demokraté. V případě schválení návrhu by podle nich přišly o zdravotní pojištění miliony chudých Američanů.

Republikáni napoprvé neprosadili zrušení Obamacare. V Senátu nemají dostatečnou podporu

Číst článek

Senát se tento týden pokoušel nejdříve nahradit Obamacare vlastní republikánskou verzí systému pojištění, kterou vypracovali senátoři, a následně Obamovu reformu odvolat zatím bez náhrady.

Republikáni proti současnému systému argumentují zvyšující se cenou. Demokraté proto navrhují, aby se obě strany místo rušení Obamacare dohodly na jejích úpravách.

Kvůli sporům mezi stranami se ale ani jeden z pokusů nevydařil. Zrušení Obamacare během loňské kampaně voličům slíbil prezident Donald Trump, který nyní na Kongres tlačí, aby reformu svého demokratického předchůdce odvolal.

Dominika Píhová, Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme