Obamacare je mrtvá, prohlásil Trump. Senátory se snaží přesvědčit, aby ji zrušili

Americký prezident Donald Trump vyzval senátory, aby v úterý hlasovali o zahájení debaty o zrušení systému zdravotního pojištění, který zavedl jeho předchůdce Barack Obama. Republikáni, kteří mají ve stočlenném Senátu pouze 52 křesel, nemají zřejmě pro přijetí zákona o zrušení takzvané Obamacare v Senátu dostatek hlasů, neboť jej odmítají podpořit i tři republikánské senátorky.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

"Obamacare je mrtvá," řekl Trump na tiskové konferenci v Bílém domě. Za ním přitom stály rodiny, které údajně Obamova zdravotnická reforma znevýhodnila. "Každý senátor, který bude hlasovat proti tomu, aby se začalo o zákonu (o zrušení Obamacare) debatovat, tím Americe říká, že nemá žádný problém s noční můrou, kterou je Obamacare," dodal Trump. Později své poselství zopakoval i na twitteru.

Šéf senátní frakce republikánů Mitch McConnell má podle agentury AP v plánu vyzvat v úterý k hlasování o zahájení debaty o zrušení zdravotnické reformy. Výsledek tohoto hlasování je ale nejistý.

Původní plán zrušení a okamžité náhradní reformy zdravotního pojištění padl, když se republikáni minulý týden nedopočítali 50 senátorských hlasů, potřebných ve stočlenné horní komoře k přehlasování odporu demokratů. Když záměr zrušit a nahradit Obamovu reformu nevyšel, rozhodlo se vedení republikánů s podporou Donalda Trumpa odhlasovat alespoň konec Obamacare s tím, že náhrada bude dojednána během dvou příštích let.

Proti zrušení Obamacare se postavila aljašská senátorka Lisa Murkowská, její kolegyně Shelley Mooreová Capitová ze Západní Virginie a Susan Collinsová ze státu Maine. Problém by představovala také absence senátora Johna McCaina, který se léčí se zhoubným nádorem mozku. Jeho kancelář ale oznámila, že se hlasování zúčastní.

Republikáni si mohou dovolit jen dva hlasy proti. V případě hlasování padesát na padesát rozhoduje svým hlasem viceprezident Mike Pence.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme