Průlomový rozsudek. Soud dal za pravdu herečce, která zažalovala Polsko kvůli smogu

Polská herečka Grażyna Wolszczaková vyhrála soud proti státu, který zažalovala za to, že nedělá dost proti znečištěnému ovzduší. Varšavský soud jí dal ve čtvrtek za pravdu a nařídil státu vyplatit 5000 zlotých (asi 30 000 korun) na dobročinný účel, určený žalující stranou. Oznámila to televize TVN 24 s tím, že rozsudek není pravomocný.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Polsku leží podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 30 z 50 nejvíce znečištěných měst v Evropské unii. Například v Krakově v jižním Polsku meteorologové ročně naměří až 188 smogových dní.

Polsko dostalo anticenu ‚fosílie roku‘. Na klimatické konferenci v Katovicích propaguje uhlí

Číst článek

Soud podle televize odůvodnil rozsudek tím, že každý má právo na ochranu osobních práv a na čistý vzduch.

„Je to precedentní rozsudek. Dojalo mě to,“ řekla po vynesení verdiktu Wolszczaková, která svou žalobu vznesla loni v listopadu.

Před soudem vypověděla, že se cítí během posledních deseti let čím dál více omezována tím, že musí sledovat zprávy o stavu znečištění ovzduší. „Mé základní právo, má svoboda je omezována,“ řekla Wolszczaková. „Mám stálý pocit ohrožení. Nikdo smog nemůže popřít. Je dokázáno, že je to čím dál horší,“ dodala.

Varšava prohrála spor o smog. Země může za nedodržování norem zaplatit desítky miliard

Číst článek

Wolszczaková kromě státu žalovala i Varšavu, ale později žalobu proti městu stáhla s vysvětlením, že chce dát šanci novému týmu na radnici. Ve sporu proti státu se ale rozhodla pokračovat, protože vláda podle ní jen předstírá, že něco proti smogu dělá. Vysouzené odškodnění hodlá nechat poslat jedné dobročinné nadaci v Krakově.

Stát kvůli znečištění ovzduší zažalovali i další známí umělci, jako je herec Jerzy Stuhr či spisovatel a publicista Mariusz Szczygiel, známý i českým čtenářům. Nyní podle TVN 24 chystají hromadnou žalobu, ke které se do března může připojit každý zájemce. Hodlají se mimo jiné domáhat proplacení protismogových masek na obličej či čističek vzduchu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme