Soud poslal do vazby muže obviněného z atentátu na Fica. Premiér je ve stabilizovaném, ale vážném stavu

Soud na Slovensku poslal do vazby muže obviněného z atentátu na premiéra Roberta Fica. O rozhodnutí soudce Specializovaného trestního soudu informovala mluvčí Katarína Kudjáková. Obviněnému, jímž je podle slovenských médií 71letý spisovatel a aktivista Juraj C., za pokus o vraždu hrozí 25 vězení nebo doživotí. Fico, kterého útočník z bezprostřední blízkosti několikrát postřelil, je podle lékařů při vědomí a ve stabilizovaném, stále vážném stavu.

Aktualizováno Bratislava (Aktualizováno: 15:19 18. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico

Robert Fico | Foto: Jakub Kotian/TASR | Zdroj: Profimedia

Uvalení vazby soud zdůvodnil obavou, že by obviněný mohl uprchnout nebo pokračovat v trestné činnosti. Ztotožnil se tak s návrhem žalobkyně.

Obviněný si podle Kudjákové ponechal lhůtu na vyjádření, zda proti rozhodnutí o vazebním stíhání podá stížnost k nejvyššímu soudu. Soudce nepřijal písemný slib stíhaného a návrh na dohled probačním úředníkem, kterými by nahradil vazbu obviněného.

V zájmu části slovenské vlády je držet obecenstvo po atentátu trochu v napětí, myslí si sociolog Želinský

Číst článek

Rozhodování soudu provázela mimořádná bezpečností opatření. Do areálu ostraha nevpustila novináře a také u jeho vstupu hlídkovali policisté se samopaly.

Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy včetně úkladných vražd. Právě z tohoto zločinu policie útočníka na Fica obvinila.

Podle dřívějšího vyjádření slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka byl útok na premiéra politicky motivovaný a útočník vyjádřil nesouhlas s politikou vlády.

Fico je stále ve vážném stavu

Slovenský premiér Fico je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu. Uvedla to při sobotním vyjádření pro média ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Páteční operace podle ní přispěla ke zlepšení zdravotního stavu předsedy vlády.

Podle Dolinkové byla při páteční dvouhodinové operaci odstraněna odumřelá tkáň z četných střelných zranění, která Fico utrpěl.

Vicepremiér Robert Kaliňák uvedl, že pozitivní prognóza Ficova zdravotního stavu je blízko, ale jeho převoz do Bratislavy zatím možný není. Premiér je při vědomí. Kaliňák později televizi TA3 řekl, že Ficova zranění jsou „extrémně bolestivá“.

Nástupce Mečiara i nejúspěšnější politik Slovenska. Po návratu k moci Fico otočil kormidlem země

Číst článek

„Událo se několik zázraků, neumím najít slova díků lékařům za to, že se blížíme k pozitivní prognóze,“ uvedl ministr obrany a Ficův dlouholetý spojenec Kaliňák s tím, že stále není vyhráno.

Poděkoval také České republice a dalším zemím za nabídku lékařské pomoci pro Fica. Zároveň uvedl, že má „absolutní důvěru“ v tým slovenských lékařů, který postřeleného premiéra v Banské Bystrici operoval.

„Toto zranění je extrémně bolestivé,“ řekl Kaliňák televizi TA3.

Uvedl, že premiérovo cvičení a důraz, jaký devětapadesátiletý politik kladl na vlastní fyzickou kondici, měly v případě reakce na zranění obrovský význam.

„Ale už docházíme do fáze, že tělo už vyčerpalo zásoby svých obranných mechanismů, a proto je důležité, aby lékaři měli léčbu správně nastavenu a podařilo se zvládnout komplikace, které jsou však nevyhnutelné. Žádný lékař vám nedá dobrou předpověď, protože toto je pravidlem, a ne výjimkou, že při střelných zraněních přicházejí komplikace,“ řekl ministr.

Fico byl do Banské Bystrice letecky transportován ve středu odpoledne poté, co byl postřelen v nedaleké Handlové při výjezdním zasedání vlády. Bezpečnostní složky na místě okamžitě zadržely podezřelého, kterým je podle médií 71letý Juraj C. z města Levice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme