„Nikdo nechce nikoho zavírat do basy. Nechci, aby toto bylo použito. Na dohodu jsou ovšem třeba dva,“ vzkázal lékařským odborům slovenský ministr zdravotnictví.
Huliak premiéra Fica otevřeně vydírá. Pokud by premiér jeho požadavkům vyhověl, vzniklo by riziko, že by se mohli ozvat i další nespokojení poslanci, kteří by chtěli pro sebe také nějaké výhody.
Lékaři tvrdí, že jsou ochotní výpovědi stáhnout, pokud se začnou plnit jejich požadavky. „Vláda nemůže některé požadavky splnit tak rychle,“ říká exministr zdravotnictví Slovenska Rudolf Zajac.
Na Slovensko bylo možné hledět jako na nevyzpytatelného partnera. Poslední týdny ale ukázaly, že i jen standardní vztahy na nejvyšší politické úrovni poškozují zájmy Česka.
Slovensko zaujalo postoj, že Kyjevu nedodá ani náboj. „Ani náboj na Ukrajinu se proměnil na velmi hodně nábojů na Ukrajinu,“ upozorňuje bývalý slovenský ministr zahraničí Miroslav Wlachovský.
Vláda Roberta Fica (Směr) za jediný rok výrazně proměnila slovenskou justici. Ve zrychleném řízení reformovala trestní zákoník a zrušila Úřad speciální prokuratury.
„Komisař Borell byl vůči Rusku nesmírně slabý,“ tvrdí europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) v diskusi s kolegyní z Evropského parlamentu Nikolou Bartůšek (Přísaha).
„Rudá armáda a národy bývalého Sovětského svazu sehrály nenahraditelnou úlohu při porážce fašismu a vítězství ve 2. světové válce. Vláda SR se hodnotově hlásí k odkazu boje proti fašismu,“ uvedl Fico.
„Není to záležitost jednoho média, do kterého by nikdo nechodil, ale velmi výrazný a všeobecný trend,“ říká v pořadu Chyba systému moderátor Braňo Závodský.
Za překvapující slovenský premiér Fico označil, jak rychle „některé země EU uvítaly militantní krok USA“. Podle něj to potvrzuje, že EU není schopna sama vyjádřit zásadní zahraničně-politické názory.
„Přeji si, abychom vydrželi do roku 2027. Současně buďme realisty a připravujme se i na jiné alternativy politického vývoje na Slovensku, než jsou parlamentní volby v řádném termínu,“ řekl Fico.
„Dnes je Slovensko také dějištěm protivládního protestu. Opozice si řekla, že spojí 35. výročí revoluce se vzkazem vládě, že způsob, jakým řídí stát, není v pořádku,“ řekl Peter Bárdy.
Jde o jeden z hlavních sporů mezi vládními stranami Hlas a SNS, premiér Robert Fico (Směr) ale říká, že nejde o jeho prioritu a že si spor mají vyřešit jeho koaliční partneři sami.
Slovenský premiér Robert Fico patří k nejúspěšnějším a nejkontroverznějším politikům ve střední Evropě. „Fico má mimořádné vlohy pro politiku, bere to jako své životní poslání,“ hodnotí Marek Maďarič.
Robertu Ficovi se domácí situace vyhrotila natolik, že na čas ztratil v parlamentu většinu. Vzbouřenci odštěpení od koaliční SNS demonstrují svou sílu a Fico na oplátku hrozí nasazením tajných služeb.
Velvyslanec Baker označil za politováníhodné, že Fico souhlasil s rozhovorem s ruskou moderátorkou Olgou Skabajevovou, což je osoba, která figuruje na sankčním seznamu Británie a Evropské unie.
Česko na jaře přerušilo mezivládní konzultace se Slovenskem kvůli neshodám v zahraniční politice. „Na řadě je Česká republika, protože konzultace pozastavila,“ říká poslanec Směr-SD Kéry.
Fica doprovází osm ministrů a zástupci skoro 60 firem, nevzal s sebou však žádné novináře. Slovenská opozice dala v souvislosti s Ficovou cestou do Číny najevo obavy.
Nestabilitu ve slovenském parlamentu vyvolali tři poslanci kolem Rudolfa Huliaka původně zvoleni za Slovenskou národní stranu. Osamostatnili a požadují více práv v koalici.
Fico v ruské televizi mimo jiné prohlásil, že je připraven hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a považoval by za čest zúčastnit se příští rok v Moskvě oslav konce druhé světové války.
Rok Fica. Rok dlouhý, rok dramatický, rok plný změn. Skončily úřady, skončili šéfové a šéfky, skončí současná hymna a možná i jídelní lístky. Co teda začalo?
„Pokud to bude potřeba, jsem bez váhání připraven s prezidentem Putinem mluvit,“ uvedl slovenský premiér Robert Fico. Úryvky z rozhovoru zveřejnila přední prokremelská moderátorka Olga Skabejevová.
„Lékaři mají historickou zkušenost, že dvakrát šli do výpovědí a vždycky dosáhli svého,“ popsal pro Radiožurnál redaktor denníku SME Jan Krempaský, který se dlouhodobě věnuje zdravotnictví.