Policie uzavřela centrum Sydney. Snažila se zabránit protikaranténním demonstracím

Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales v sobotu oznámil 210 případů lokální nákazy koronavirem za den. Policie zároveň uzavřela centrum Sydney pomocí řady kontrolních stanovišť, aby zabránila plánované nepovolené demonstraci proti lockdownu, informovala v sobotu agentura Reuters. V Sydney a okolí, které se potýkají se šířením nakažlivější mutace delta, platí už týdny přísná uzávěra, která potrvá přinejmenším do konce srpna.

Sydney (Aktualizováno: 12:18 31. 7. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie kontroluje auta, která míří do města. Snaží se zabránit shromažďování odpůrců karantény, aby omezila šíření onemocnění covid-19

Policie kontroluje auta, která míří do města. Snaží se zabránit shromažďování odpůrců karantény, aby omezila šíření onemocnění covid-19 | Foto: Jane Wardell | Zdroj: Reuters

V části státu Queensland v sobotu začala platit třídenní přísná karanténa.

Úřady vyslaly kvůli chystanému protestu do ulic města na tisíc policistů, kteří zároveň žádají taxikáře a řidiče sdílených taxislužeb, aby nevozili pasažéry na demonstraci, uvedla Reuters

Demonstrace se nakonec nekonala, informoval později server The Guardian. Místní policie podle něj evidovala pouze ojedinělé incidenty.

Sydney prodloužilo koronavirovou uzávěru o měsíc. Stále se nedaří snížit denní přírůstky

Číst článek

Minulý víkend protesty skončily střety s policií a zatýkáním. Z červencového průzkumu společnosti Utting Research z Nového Jižního Walesu vyplynulo, že demonstrace podporuje sedm procent obyvatel. 

Dodržování opatření proti šíření koronaviru je uváděno jako jeden z klíčových důvodů, proč byla Austrálie dosud při zvládání pandemie covidu-19 úspěšná.

Ačkoliv nyní bojuje s nárůstem počtu infekcí, způsobeným hlavně variantou delta, zemi se zatím dařilo vypořádat se se šířením koronaviru lépe než mnoha dalším rozvinutým zemím. Přispělo k tomu rovněž uzavření hranic a rychlé lockdowny.

Australské úřady varují před šířením nakažlivější varianty delta. Melbourne čeká už pátý lockdown

Číst článek

Od začátku pandemie zaregistrovala 25milionová země 34 000 potvrzených případů infekce a 924 úmrtí v souvislosti s covidem. Vakcinace proti covidu-19 je však poměrně pomalá, zdravotníci dosud plně očkovali pouze 18 procent dospělých, podotkla agentura Reuters.

Premiér Scott Morrison v pátek prohlásil, že než země začne zvažovat otevírání hranic, musí být naočkováno alespoň 80 procent dospělé populace.

Na dodržování současného omezení pohybu bude dohlížet v pětimilionovém Sydney také asi 300 vojáků, kteří by svoji misi v ulicích měli zahájit v pondělí.

Ačkoliv pravidla umožňují lidem opouštět domovy jen v určitých případech, například pro cestu do práce, obchodu nebo k lékaři, venku jsou stále častěji vidět hloučky lidí, kteří si povídají a popíjejí kávu. A policie rozdává čím dál častěji pokuty za porušování epidemických opatření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme