Další člen Trumpova volebního týmu dostal trest. Korunní svědek celé kauzy Gates si odsedí 45 dnů

Bývalý zástupce šéfa volební kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa Rick Gates v úterý dostal u soudu tříletou podmínku, 45 dnů si má o víkendech odpykat ve vězení a má také zaplatit pokutu 20 000 dolarů (asi 456 000 korun). Oznámila to agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen Trumpovy volební kampaně Rick Gates | Zdroj: Reuters

Agentura AP uvedla, že Gates byl odsouzen na 45 dnů za mříže, přestože spolupracoval při vyšetřování. Coby svědek obžaloby podal Gates klíčové svědectví, které pomohlo odsoudit Trumpovy poradce Paula Manaforta a Rogera Stonea.

Nepodstatný dobrovolník i šéf kampaně. Kdo jsou obvinění v kauze ovlivňování amerických voleb?

Číst článek

Gates, který byl souzen ve zvláštním případu, se přiznal ke spiknutí a lhaní agentům FBI a státním zástupcům a také k defraudacím a finančním podvodům.

„Přijímám plnou odpovědnost za své činy, které mě sem dovedly. Hluboce lituji chyb, kterých jsem se dopustil,“ řekl Gates, než byl odsouzen.

Právní experti očekávali nepodmíněný trest ve výši pět až šest let, ale soudkyně Amy Bermanová Jacksonová nebyla podle serveru Politico povinna se touto judikaturou vázat. Obhájci dokonce žádali podmínku.

Soudkyně výši trestu objasnila tím, že si byla vědoma Gatesovy rozsáhlé spolupráci s prokurátory, se kterými se během vyšetřování setkal více než padesátkrát. Avšak cítila, že si potrestání zaslouží.

Korunní svědek

Denně totiž u soudu vídává lidi, kteří se mnohem méně provinili než Gates, a to ještě kvůli drogové závislosti či chudobě, a také často jako korunní svědci vypovídají proti vlastním přátelům a sousedům - a stejně „často musí nějakou dobu pykat“.

Gates byl korunním svědkem v Manafortově kauze. Popsal vyšetřovatelům, jak dlouhá léta falšoval bankovní dokumenty, ukrýval nezdaněné peníze na tajných účtech v zahraničí, příjmy od ukrajinských oligarchů vydával za půjčky podléhající nižšímu zdanění a dokonce okrádal samotného Manaforta. Ten byl nakonec letos na jaře odsouzen k šesti letům vězení.

Gates byl jedním z bývalých Trumpových spolupracovníků obviněných zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem, který objasňoval vliv Ruska na americké prezidentské volby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme