„Sociální služby jsou touto rodinou posedlé. Je to čistě z politických důvodů. Problémy rodiny začaly až poté, co dívka nakreslila protiválečný obrázek,“ řekl právník odsouzeného Alexeje Moskaljova.
Žilin po vypuknutí ruské vojenské agrese na Ukrajině požádal o povolení odejít z FSO, pro kterou pracoval v jejím oddělení na Sibiři, ale federální služba jeho žádost zamítla.
Armen Aramjan byl souzen kvůli videu, ve kterém se zastal studentů, které ruské univerzity zastrašují, aby nechodili na protesty. „Šlo o nesmyslný proces,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Místo skútrů by nyní museli turisté využívat pouze oficiální vozy cestovních kanceláří. Toto není jediný kontroverzní zákon. Již v prosinci indonéský parlament schválil rok vězení za nemanželský sex.
Ministerstvo spravedlnosti chce pracovní verzi návrhu probrat se státními zástupci, soudy nebo s politiky. Pokud bude na peněžitých trestech shoda, materiál by mohla v budoucnu projednat vláda.
Neutekl před Rusy. Místo toho starosta Chersonu zůstal ve funkci a snažil se, aby ve městě svítila světla. Těsně před osvobozením města se ale ztratil a dodnes nikdo neví, co se s ním stalo.
Nositele Nobelovy ceny za mír Alese Bjaljackého odsoudil k deseti letům vězení běloruský soud. Vůdce Vjasny a ochránce lidských práv trestní řízení označil za politicky motivované.
Nová obří věznice byla postavena na okraji městečka Tecoluca, které leží asi 70 kilometrů od salvadorské metropole. Areál věznice je přísně střežen i díky moderním technologiím.
Na sociálních sítích se objevilo video jak strážník městské policie kope do muže ležícího na zemi. Ihned po incidentu se strážník odmítl podrobit testu na alkohol a dostal výpověď.
Denis Vasiljev ještě jako medik ošetřoval vojáky nakažené koronavirem. Od ministerstva obrany byl následně vyznamenán medailí za boj proti pandemii covidu-19.
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Rambousek pracoval jako agent pro americkou tajnou službu. Při své poslední cestě zpět do Československa ho zradil spolupracovník. Za velezradu a vyzvědačství byl odsouzen k doživotnímu trestu vězení.
Fadějev je Bělorus, který žil dlouhodobě v Praze. Přiznal se, že se zúčastnil pomocných aktivit, přímé zapojení do bojů popřel. Podle vrchního soudu se ale na bojových akcích podílel.
Už pět let funguje takové zařízení pro muže: pracují a starají se o zahradu i zvířata. 90 procent z nich se povedlo po propuštění úspěšně integrovat do společnosti.
„Gayové šli z nacistických koncentráků rovnou do poválečných věznic,“ vysvětluje rakouský režisér Sebastian Meise, autor oceňovaného filmu Velká svoboda.
V jednom případě měli dozorci jednoho z vězňů zbít tak, že se mu zastavilo srdce. Místo toho, aby mu následně zavolali záchrannou službu, ho dozorci sami resuscitovali.
Ve vězení byl vzorný, činu litoval, zaplatil odškodnění a každoročně daruje 50 tisíc Nadaci policistů a hasičů. To je část důvodů, proč obvodní soud pustil lobbistu Romana Janouška na svobodu.
Za nepravdivé označil soud Kašincevovy výroky na internetu, že Rusko vede válku a snaží se ovládnout ukrajinské území a že ruská armáda likviduje civilní obyvatelstvo.
Dceru matka ubodala do krku, syn po vážných zranění nakonec přežil. Žena se k činu přiznala, její obhájce ale prohlásil, že je to „nešťastná matka a ne úkladná vražedkyně.“
Propuštěný Janeček je na svobodě pod podmínkou nespáchání dalšího trestného činu. Už jednou byl jeho pobyt ve vězení přerušen ze zdravotních důvodů. Lobbista na lékařské posudky přesto nedbal.
Vojtěch Zdráhal, který minulý rok v lednu umístil před dům hejtmana Vondráka šibenici, půjde do vězení. Rozhodl o tom Okresní soud v Opavě, který obžalovaného poslal za mříže na půl roku.
Ústřední trojicí druhé větve kauzy byli, stejně jako v první části případu Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott.
Odsouzený exhejtman David Rath už komunikoval se soudem a počítá s tím, že se do věznice ve stanoveném termínu vrátí. Nyní má jako lékař služby v nemocnici v pankrácké věznici.
Odsouzený Salih Mustafa řídil věznici využívanou k mučení v době konfliktu z let 1998 a 1999, kdy kosovští povstalci bojovali za nezávislost na Srbsku.
„Nechtěl jsem to udělat, ale on mě k tomu vyprovokoval,“ řekl u pražského městského soudu Řehák. Učitele chtěl podle svých slov jen vystrašit a zeptat se ho, proč se k němu choval špatně.
Kniha Vězení jako zrcadlo společnosti letos získala mezinárodní cenu Egona Erwina Kische. Napsali ji společně sociální antropolog, historička a psycholožka.
„O návratu do Běloruska lze uvažovat jen za podmínek, že se tamní situace změní, jinak to nemá smysl. Po letošním únoru je ale otázkou, jestli se vůbec něco plánovat dá," říkají běloruští medici.