V Houstonu přetéká vodní nádrž, město žádá o pomoc s ubytováním evakuovaných

Velká přehrada v západní části jihoamerického města Houston se začíná přeplňovat, informuje o tom britská BBC. Správci přehrady se rozhodli uvolnit část vody, aby ochránili okolní domy před zaplavením. I přes tato bezpečnostní opatření oznámil Jeff Linder, který má na starosti povodňový dohled v oblasti, že hladina vody je už nad hranou nádrže.

Houston (Aktualizováno: 20:26 29. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Upouštění nádrže Addicks pomůže jejímu přelití, ale zároveň zvýší hladinu v Buffalo Bayou – hlavní řece čtvrtého největšího města ve Spojených státech.

Úředníci hlídající povodňové aktivity se také obávají o přehradu Barker, která je poblíž přehrady Addicks a také ústí do Buffalo Bayou.

Oblastní úředníci také monitorují šest sousedství v blízkosti vodní nádrže a doporučují obyvatelům evakuaci ještě před vylitím nádrže.

Texaské město Houston, které po hurikánu a bouři Harvey čelí ničivým záplavám, požádalo Federální agenturu pro řešení krizových situací (FEMA) o pomoc se zřízením nových 10 tisíc míst pro evakuované obyvatele. Podle agentury Reuters to v úterý oznámil starosta města Sylvester Turner.

Houston podle Turnera otevře nová ubytovací střediska, aby se mohl postarat o občany města a přilehlých oblastí. Turner také řekl, že městské kongresové středisko, jehož kapacita byla původně určena pro 5000 lidí, nyní obývá 9000 evakuovaných.

„Nikoho neposíláme pryč, to ale neznamená, že nepotřebujeme zvýšit naši kapacitu,“ řekl Turner novinářům s tím, že názvy nových nouzových středisek budou úřady zveřejňovat postupně, jakmile budou zprovozněna. Od FEMA pak Turner žádá další zásoby.

Houstonská policie na tiskové konferenci oznámila, že od vypuknutí krize zachránila na 3500 lidí. Dodala také, že vedle záchranných prací nadále zajišťuje bezpečnost před zloději. Podle policejního šéfa Arta Aceveda se již objevily případy rabování, policie několik pachatelů zadržela. Acevedo nicméně prozatím vyloučil zavedení zákazu nočního vycházení.

Hurikán Harvey a záplavy

Záplavy způsobené tropickou bouří Harvey v Texasu se v následujících dnech ještě zhorší. Úřady potvrdily, že v souvislosti s bouří už zemřelo nejméně devět lidí. 

Američtí meteorologové před tím varují v den, kdy do zaplavených oblastí míří prezident Donald Trump. Šéf Bílého domu zároveň odsouhlasil vyhlášení pohotovosti i v sousední Louisianě.

rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme