Záplavy, které nemají obdoby. V Houstonu přibývá obětí, přehrady se plní a prší dál

Záplavy způsobené tropickou bouří Harvey v Texasu se v následujících dnech ještě zhorší. Úřady potvrdily, že v souvislosti s bouří už zemřelo nejméně devět lidí. Američtí meteorologové před tím varují v den, kdy do zaplavených oblastí míří prezident Donald Trump. Šéf Bílého domu zároveň odsouhlasil vyhlášení pohotovosti i v sousední Louisianě.

Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezprecedentní záplavy ve Spojených státech by se podle předpovědí měly v následujících dnech ještě zhoršit | Zdroj: Reuters

V oblasti dál silně prší, jak meteorologové předpovídali. Deště jsou tak intenzivní, že například americký národní meteorologický úřad na svých stránkách prohlásil, že mu nestačí jeho dosavadní grafická vyobrazení a musel kvůli bouři Harvey a s ní souvisejícími dešti upravit barevné škály pro předpovědi počasí.

Bouře Harvey zaplavila i domov důchodců. Senioři se hodiny brodili po pás ve vodě

Číst článek

Ty nejsilnější srážky se teď postupně přesouvají na severovýchod směrem nad sousední Louisianu, která se také připravuje na povodně. Vyhlášení pohotovosti v tomto státě už schválil i prezident Donald Trump, který v úterý zamíří do nejvíce postiženého Texasu.

Přetékající přehrady

Dál prší i přímo v Houstonu a v jeho okolí. Velmi vážná je situace hlavně kolem dvou přehrad v západní části Houstonu. Přehrady Addicks a Barker kvůli přívalům deště přetékají a vojáci ve spolupráci s hasiči proto budou přehrady pohotovostně vypouštět.

Místní úřady kvůli tomu vyhlásily evakuaci přilehlých čtvrtí s tím, že pro ty, kdo by neměli kam jít, připravili evakuační centrum v areálu výstaviště ve městě Belton.

Bezprecedentní záplavy ve Spojených státech by se podle předpovědí měly v následujících dnech ještě zhoršit | Zdroj: Reuters

Už teď jsou ale v Houstonu a jeho okolí pod vodou celé městské části. Tisíce lidí uvízly ve svých domovech a čekají na to, až je odtud dostanou záchranáři. Tamní tísňové linky evidují zhruba tisíc telefonátů za hodinu. Záchranáři ve spolupráci s Národní gardou a armádou už zachránili celkem 3 tisíce lidí.

Úřady mezitím potvrdily, že během incidentů spojených s bouří už zemřelo nejméně 9 lidí. Otazník visí nad osudem šestičlenné rodiny. V dodávce zřejmě utonuli prarodiče i se čtyřmi pravnuky v dodávce, v níž se snažili před vodou uniknout. Těla zatím nebyla nalezena.

Samuel Saldivar vezl v dodávce své rodiče, jimž je 84 a 81 let, a také jejich pravnuky ve věku od šesti do 16 let. U Greens Bayou auto zvedl silný vodní proud. Samuel se dostal ven okénkem, avšak posuvné dveře auta se neotevřely. Pobřežní hlídka, kterou Samuel zavolal, řekla, že po tělech nemůže pátrat, dokud voda neopadne.

Kritika úřadů

Na úřady míří kritika za špatnou přípravu na bouři. Lidé zástupce města i státu Texas kritizují hlavně za to, že obyvatele města a jeho okolí nenechali včas evakuovat. Tisíce lidí tak uvízly ve svých domovech a čekají na záchranu, která je složitá a nákladná.

„V Houstonu a jeho metropolitní oblasti žije šest a půl milionu lidí. Nemůžete nechat evakuovat šest a půl milionu lidí a poslat je na silnice dva nebo tři dny před takovou bouří. Nebyli jsme v přímé dráze hurikánu. Když se před několika lety město evakuovalo, v jeho ulicích zemřelo přes 100 lidí. Nařízení evakuace a poslání lidí na silnice by bylo nebezpečnější než to, co jsme udělali,“ brání se starosta Houstonu Sylvester Turner.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme