V Sýrii skončila evakuace ze čtyř obklíčených enkláv

Evakuace ze čtyř obklíčených syrských enkláv je u konce. Po několikadenním zdržení dojely konvoje autobusů s tisíci lidmi do svých cílů. Dohodu mezi znepřátelenými stranami narušil minulý týden útok na jeden z konvojů. Zemřelo při něm zhruba 120 civilistů. Přesun se pak pozastavil a lidé zůstali uvěznění v autobusech na nepřátelském území.

Idlíb Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé evakuovaní z obklíčených enkláv byli uvězněni na nepřátelském uzemí

Lidé evakuovaní z obklíčených enkláv byli uvězněni na nepřátelském uzemí | Zdroj: Reuters

„Chci vysvětlit své vládě, že oběťmi jsme my. Odešli jsme ze svých domovů, aby nás převezli do oblastí pod kontrolou armády. A skončili jsme tady a vláda nás tu nechala. Proč? Doufám, že na nás nezapomene," stěžoval si muž evakuovaný z enklávy Fú´a ve chvílích, kdy stál jejich konvoj uvězněný na povstaleckém území.

Teď už jsou ale převážně šíitští obyvatelé Fú´y a Kefráji v cíli ve vládou kontrolovaném Aleppu. Naopak sunnitští civilisté a ozbrojenci z obklíčených měst Zabadání a Madája nedaleko Damašku už dorazili do povstalecké provincie Idlib.

Sebevražedný atentátník odpálil vůz plný výbušnin v sobotu v blízkosti asi 75 autobusů, v nichž byli převážně šíitští civilisté.

Konvoj byl součástí evakuace, která začala v pátek a v jejímž rámci se přemisťují civilisté a opoziční bojovníci ze čtyř obléhaných lokalit. Kromě dvou šíitských obcí Fúa a Kafrája, dlouhodobě obléhaných odpůrci režimu, se evakuují opoziční bojovníci s rodinami z oblasti měst Zabadání a Madájá, obléhaných režimními silami. Ti směřují do provincie Idlib, kterou mají pod kontrolou povstalci.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme