Podle tureckého ministerstva obrany byly rakety odpáleny z vojenské základny v provincii Halab (Aleppo), kterou kontroluje vláda syrského prezidenta Bašára Asada.
Atentát byl spáchán v severosyrském okrese Azáz na silnici vedoucí k hraničnímu přechodu Báb as-Salám. Syrská organizace pro lidská práva ze spáchání atentátu podezírá organizaci Islámský stát.
Koordinátor Člověka v tísni popisuje, jaká je situace civilistů zasažených bombardováním v syrské provincii Idlib. Co lidé nejvíc potřebují? A proč jsou podle něj počty uprchlíků nadsazené?
Syrské Aleppo bylo proslavené výrobou tradičního olivového mýdla. Stovky továren vyvážely produkci do arabského světa i do Evropy. Občanská válka ale vyhnala tradiční průmysl za hranice do Turecka.
Protivzdušná obrana několik izraelských střel sestřelila a že Izraelci způsobili jen materiální škody. Izrael záležitost zatím nekomentoval, napsala agentura Reuters.
Washington tvrdí, že režim syrského prezidenta Bašára Asada použil 24. listopadu v Aleppu proti civilistům slzný plyn, aby navodil dojem povstaleckého útoku chlorem.
Představitel zdravotnických úřadů Zijád Táhá řekl, že na základě příznaků u pacientů byl pravděpodobně při útoku použit chlór. Je ale zapotřebí dalších testů, dodal.
Sledoval každodenní práci a život záchranářů v syrském Aleppu. Snímek režiséra Fárise Fajáda Poslední v Aleppu se stal prvním syrským filmem, který byl nominovaný na Oskara.
Prastarou krásu historického Aleppa ubila nemilosrdná válka. Tým německých vědců chce, aby Staré město znovu ožilo - a proto vypracoval unikátní mapu, která má pomoci s jeho rekonstrukcí.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan udělil občanství malé Syřance Baně Abdové. Tu celosvětově proslavily tweety z obklíčeného Aleppa. Její aktivní veřejné působení ale vzbuzuje i pochybnosti.
Sobotní útok na konvoj s evakuovanými Syřany nepřežilo 126 lidí. Oznámila to exilová organizace ochránců lidských práv, podle níž je mezi mrtvými 68 dětí.
Nejméně 42 lidí zemřelo při bombardování mešity v obci kontrolované syrskými povstalci, která leží u syrského Aleppa. Desítky dalších utrpěly zranění, informovala exilová organizace syrských ochránců lidských práv SOHR. Turecká státní agentura Anadolu tvrdí, že mrtvých je 58 a další jsou pod troskami.
Před přesně šesti lety začaly v Sýrii protesty, které znamenaly začátek dlouhé a krvavé války. Jednou z jejích největších a nejbezbrannějších obětí jsou miliony dětí, které v zemi pořád jsou. Vystavené stresu, bojům a smrti jsou podle humanitárních pracovníků blízko bodu, kdy už škody napáchané na nich válkou nepůjde napravit. I přesto ještě není vše ztraceno.
Obě strany konfliktu se v loňských bojích o severosyrské město Aleppo dopouštěly válečných zločinů. Vyplývá to z dokumentu komise OSN, která vyšetřovala boje v Aleppu v období od července do prosince 2016. Komise také poprvé označila jednoznačného viníka zářijového útoku na humanitární konvoj, bylo jím letectvo syrské armády.
Nový postup syrské armády proti ozbrojencům takzvaného Islámského státu překreslil mapu bojů na severu země. Vládní jednotky se nyní dostaly do přímého kontaktu s územím syrských Kurdů. Jejich milice nového souseda vítají a válčit s ním nechtějí. Syrská vláda podle nich umožní přes své území pohyb lidí a zboží mezi dvěma izolovanými kurdskými enklávami.
Mezinárodní organizace hájící lidská práva obvinila syrské vládní síly z nejméně osmi chemických útoků v posledních týdnech bitvy o město Aleppo na severu země. Při těchto útocích přišlo o život devět lidí, včetně čtyř dětí, dodala podle agentury AFP Human Rights Watch (HRW).
U příležitosti výročí bombardování Drážďan během druhé světové války v saské metropoli odhalili umělecké dílo, které má připomínat útrapy civilistů v severosyrském Aleppu, informovala agentura DPA. Slavnostní odhalení narušili příznivci hnutí Pegida.
Sedmiletá dívka Bana Alabedová, která se proslavila svými tweety z obleženého syrského Aleppa, napsala otevřený dopis americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Žádá ho, aby zachránil syrské děti a jejich rodiče. Trump ale plánuje ve středu podepsat dekrety, které migraci omezí.
V Sýrii je v obležení 15 oblastí, ve kterých bez přístupu k pomoci uvázlo více než 700 tisíc lidí. Je mezi nimi i 300 tisíc dětí. Ve společném prohlášení to v pondělí uvedly agentury a humanitární organizace, - OSN, Světová zdravotnická organizace (WHO), Dětský fond OSN (UNICEF) a Světový program pro výživu (WFP).
Účastníci pochodu na podporu syrského města Aleppa v neděli dorazili do Prahy. Několik desítek lidí po Vánocích vyrazilo z Berlína a dojít chtějí až do Sýrie. V Praze se k průvodu přidali další lidé a tak se se jejich počet rozrostl až na asi 200. Účastníci prošli kolem syrské a ruské ambasády, zastavili se ještě u Palachova pomníku a Lennonovy zdi, kde nedělní část pochodu skončila.
Žádné jiné město na světě si v posledních měsících nevysloužilo tolik pozornosti jako Aleppo. Syrské město si prošlo obléháním srovnatelným v nedávné historii jenom s těmi v Sarajevu nebo Leningradu a stalo se smutným symbolem války v Sýrii, z níž se postupem času stal konflikt, který přerostl hranice země i regionu. Podívejte se na to, jak vypadalo Aleppo před i během války očima těch, kteří v něm byli, a o co všechno nejenom povstalci a civilisté v boji přišli.
Syrské hlavní město Damašek má velký problém. Už druhý týden nemá dostatek vody. Hlavní zdroj, který se nachází v údolí Barada severozápadně od Damašku a který je v rukou povstalců, je znehodnocený. Z odpovědnosti se obviňují obě strany konfliktu.
Nedaleko syrského města Aleppo zahynul v sobotu syrský zaměstnanec humanitární organizace Člověk v tísni. Jde už o pátou oběť této organizace v Sýrii od roku 2012, oznámila humanitární organizace.