Aleppo

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Děti války: po šesti letech bojů vyrůstá v Sýrii generace, která mír nikdy nezažila

Před přesně šesti lety začaly v Sýrii protesty, které znamenaly začátek dlouhé a krvavé války. Jednou z jejích největších a nejbezbrannějších obětí jsou miliony dětí, které v zemi pořád jsou. Vystavené stresu, bojům a smrti jsou podle humanitárních pracovníků blízko bodu, kdy už škody napáchané na nich válkou nepůjde napravit. I přesto ještě není vše ztraceno.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Syrská armáda vstoupila na kurdské území. Vítají ji jako záruku klidu

Nový postup syrské armády proti ozbrojencům takzvaného Islámského státu překreslil mapu bojů na severu země. Vládní jednotky se nyní dostaly do přímého kontaktu s územím syrských Kurdů. Jejich milice nového souseda vítají a válčit s ním nechtějí. Syrská vláda podle nich umožní přes své území pohyb lidí a zboží mezi dvěma izolovanými kurdskými enklávami.

| ČTK |Zprávy z domova

Pochod na podporu Aleppa dorazil do Prahy. Prošel kolem syrské i ruské ambasády

Účastníci pochodu na podporu syrského města Aleppa v neděli dorazili do Prahy. Několik desítek lidí po Vánocích vyrazilo z Berlína a dojít chtějí až do Sýrie. V Praze se k průvodu přidali další lidé a tak se se jejich počet rozrostl až na asi 200. Účastníci prošli kolem syrské a ruské ambasády, zastavili se ještě u Palachova pomníku a Lennonovy zdi, kde nedělní část pochodu skončila.

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Rozpolcené město: Aleppo rozdělila politika, ekonomika a nakonec válka

Žádné jiné město na světě si v posledních měsících nevysloužilo tolik pozornosti jako Aleppo. Syrské město si prošlo obléháním srovnatelným v nedávné historii jenom s těmi v Sarajevu nebo Leningradu a stalo se smutným symbolem války v Sýrii, z níž se postupem času stal konflikt, který přerostl hranice země i regionu. Podívejte se na to, jak vypadalo Aleppo před i během války očima těch, kteří v něm byli, a o co všechno nejenom povstalci a civilisté v boji přišli.