Aleppo

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Děti války: po šesti letech bojů vyrůstá v Sýrii generace, která mír nikdy nezažila

Před přesně šesti lety začaly v Sýrii protesty, které znamenaly začátek dlouhé a krvavé války. Jednou z jejích největších a nejbezbrannějších obětí jsou miliony dětí, které v zemi pořád jsou. Vystavené stresu, bojům a smrti jsou podle humanitárních pracovníků blízko bodu, kdy už škody napáchané na nich válkou nepůjde napravit. I přesto ještě není vše ztraceno.

Syrská armáda vstoupila na kurdské území. Vítají ji jako záruku klidu

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Nový postup syrské armády proti ozbrojencům takzvaného Islámského státu překreslil mapu bojů na severu země. Vládní jednotky se nyní dostaly do přímého kontaktu s územím syrských Kurdů. Jejich milice nového souseda vítají a válčit s ním nechtějí. Syrská vláda podle nich umožní přes své území pohyb lidí a zboží mezi dvěma izolovanými kurdskými enklávami.

| ČTK |Zprávy z domova

Pochod na podporu Aleppa dorazil do Prahy. Prošel kolem syrské i ruské ambasády

Účastníci pochodu na podporu syrského města Aleppa v neděli dorazili do Prahy. Několik desítek lidí po Vánocích vyrazilo z Berlína a dojít chtějí až do Sýrie. V Praze se k průvodu přidali další lidé a tak se se jejich počet rozrostl až na asi 200. Účastníci prošli kolem syrské a ruské ambasády, zastavili se ještě u Palachova pomníku a Lennonovy zdi, kde nedělní část pochodu skončila.

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Rozpolcené město: Aleppo rozdělila politika, ekonomika a nakonec válka

Žádné jiné město na světě si v posledních měsících nevysloužilo tolik pozornosti jako Aleppo. Syrské město si prošlo obléháním srovnatelným v nedávné historii jenom s těmi v Sarajevu nebo Leningradu a stalo se smutným symbolem války v Sýrii, z níž se postupem času stal konflikt, který přerostl hranice země i regionu. Podívejte se na to, jak vypadalo Aleppo před i během války očima těch, kteří v něm byli, a o co všechno nejenom povstalci a civilisté v boji přišli.

| ČTK |Zprávy ze světa

Syrská vláda převzala kontrolu nad Aleppem. Město opustil poslední konvoj s evakuovanými

Druhé největší syrské město Aleppo je opět celé pod kontrolou vlády, oznámila ve čtvrtek syrská armáda. Byla tak ukončena čtyři roky trvající nadvláda povstalců nad některými částmi města. Z obléhaných oblastí také odjel poslední konvoj s rebely i civilisty. Jde o největší vítězství syrské armády nad povstalci od začátku války v roce 2011, poznamenala agentura AFP.

| ČTK |Zprávy ze světa

Jsme připraveni přijmout zraněné z Aleppa, hlásí Izrael. Se Sýrií je přitom formálně ve válce

Izrael zvažuje možnost, že by přijal zraněné syrské uprchlíky z Aleppa na léčení do svých nemocnic. Informoval o tom v úterý izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Jak poznamenala agentura Reuters, mnoho zraněných Syřanů se za uplynulé tři roky v Izraeli již léčilo, tajně se dostali přes hranice v oblasti okupovaných Golanských výšin. Izrael a Sýrie jsou přitom formálně stále ve válečném stavu.