„Situace je pro velkou část Syřanů katastrofální... Myslím si, že to bude problém pro jakoukoliv novou syrskou vládu a může to být příčinou dalších migračních pohybů,“ varuje odborník Jan Daniel.
„Sýrie dál brání svou stabilitu a svou územní celistvost před všemi teroristy a jejich podporovateli a je schopna je s pomocí svých spojenců a přátel porazit a zneškodnit,“ řekl Asad.
Dva syrské vojenské zdroje agentuře Reuters také sdělily, že Rusko slíbilo Damašku dodatečnou vojenskou pomoc, která začne přicházet v následujících 72 hodinách.
Turecké ministerstvo obrany ve čtvrtek informovalo, že při čtvrtečním útoku bojový dron zničil dva kusy dělostřelecké techniky, dva raketomety a ‚neutralizoval‘ 21 příslušníků syrských vládních sil.
„Bezpochyby má naše jednání o Idlibu velký význam, protože v regionu je napjatá situace. Celý svět sleduje naše jednání. Spoléhám na to, že kroky, které přijmeme, uklidní situaci,“ řekl Erdogan.
Turecké ministerstvo obrany uvedlo, že ihned po útoku zahájilo odvetnou operaci. Jeden turecký voják byl podle tureckých úřadů v provincii zabit v úterý.
Od začátku února Turecko v Idlibu přišlo o 54 vojáků. Zahynulo rovněž 134 civilistů, mezi nimiž bylo 44 dětí. Boje vyhnaly z domovů od prosince skoro milion lidí.
Ankara vyslala do severozápadní Sýrie tisíce vojáků a těžkou vojenskou techniku na pomoc povstalcům, kteří vzdorují ofenzivě Ruskem podporované armády syrského prezidenta Bašára Asada.
„Té noci bylo minus devět stupňů Celsia. Můj bratr věděl, že donést plynový ohřívač do uzavřeného prostoru bez větracích otvorů není dobrý nápad, ale jakou měl jinou volbu?“
Turecký ministr zahraničí požádal v průběhu mnichovské bezpečnostní konference ruského protějška, aby se zasadil o okamžité příměří v syrské provincii Idlib.
Jeden ze zraněných vojáků je v kritickém stavu, uvedlo turecké ministerstvo a dodalo, že turečtí vojáci na útok odpověděli palbou a „zničili cíle v provincii Idlib“.
Koordinátor Člověka v tísni popisuje, jaká je situace civilistů zasažených bombardováním v syrské provincii Idlib. Co lidé nejvíc potřebují? A proč jsou podle něj počty uprchlíků nadsazené?
V Idlibu, který je domovem tří milionů civilistů, působí bojovníci napojení na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Syrská armáda a její spojenci o provincii začali bojovat v dubnu.
Idlib je poslední syrskou provincií, kde mají značnou část území pod kontrolou odpůrci vlády syrského prezidenta Bašára Asada. Syrská armáda podporovaná Ruskem tam proti nim vede ofenzivu.
Z Idlibu kvůli bojům odešly desítky tisíc lidí a dalších 200 tisíc jich v minulých dnech opustilo sever země, kde Turecko 9. října zahájilo ofenzívu proti syrským Kurdům.
Nálet na vesnici Džabala jižně od města Idlib zabil šest členů jedné rodiny včetně ženy a dítěte. Další zranění lidé jsou v kritickém stavu, a počet obětí tak nespíš ještě vzroste.
„To, co tady vidíme, není boj proti terorismu, ale záminka, jak pokračovat v agresivní vojenské akci proti těm, kdo odmítají uznat autoritu Asadova režimu,“ komentovala hlasování velvyslankyně USA.
Útok se odehrál poté, co bylo v pátek v oblasti vyhlášeno příměří. Kdo za leteckým úderem stojí, není jasné. Jeho oběťmi jsou ale podle všeho vysoce postavení velitelé místních džihádistických skupin.
Oznámení Damašku přišlo několik hodin poté, co generální tajemník OSN António Guterres ohlásil, že organizace bude vyšetřovat útoky na zařízení v severozápadní Sýrii, která mají její podporu.
Ruské pozemní síly nastoupily na frontu, aby obsadily strategické výšiny severně od města Hamá, které padly do rukou povstalců minulý týden a syrská armáda se je opakovaně marně snažila dobýt zpět.