Idlíb

| ČTK, Matěj Válek |Zprávy ze světa

Pitva obětí ze syrského Idlibu potvrdila užití chemických zbraní, oznámilo Turecko

Pitva obětí nedávného útoku v Sýrii podle tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga odhalila použití chemických zbraní. Po úterním úderu v provincii Idlib zemřelo nejméně 70 lidí. Podle Západu za incidentem stojí syrský režim prezidenta Bašára Asada. Damašek to ale spolu s Ruskem odmítá. Do Turecka po útoku záchranáři převezli přes 30 zraněných, trojice z nich později zemřela.

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

'Každý viděl to letadlo, jak bombardovalo oblast plynem.' Kdo je zodpovědný za útok v Idlibu?

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Válka v Sýrii se opět dostala na titulní strany předních světových médií. Důvodem je úterní letecký útok na provincii Idlib, při němž podle obvinění režim prezidenta Bašára Asada použil chemické zbraně. Západ takřka jednohlasně útok odsoudil, z OSN zaznívají slova o válečných zločinech. Rusko ale za svým spojencem stojí. Co víme o tragédii, která si vyžádala podle odhadů sto mrtvých?

| ČTK, dp |Zprávy ze světa

Záchranáři: při útoku plynem zemřelo v Sýrii 100 lidí. Bílý dům z masakru viní Bašára Asada

Letecký útok v syrské provincii Idlib si vyžádal nejméně 100 obětí včetně 11 dětí. Čtyři stovky dalších lidí byly zraněny. Oznámil to svaz syrských záchranných organizací (UOSSM). Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že útočila letadla syrské vlády či jejího podporovatele Ruska a že byl použit toxický plyn. Americká vláda je přesvědčena, že šlo sarin. Syrská armáda ale něco takového odmítla a ruské ministerstvo obrany popřelo, že by jeho letadla v úterý v daném místě útočila. Kvůli tragédii se ve středu sejde Rada bezpečnosti OSN.

|Dominika Píhová, Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Zabili jsme spolupracovníka bin Ládina, oznámili Američané. U Idlíbu útočil dron

Při útoku dálkově ovládaným dronem měl přes víkend zemřít Abú Haní al-Masrí. Informovala o tom armáda Spojených států. Al-Masrí byl vysoce postaveným členem teroristické skupiny Al-Káida a byl blízkým spolupracovníkem lídrů teroristické skupiny Ajmána Zavahrího a Usámy bin Ládina. Útoky podle armády naruší organizaci plánování teroristických akcí a budou nadále pokračovat.

|Matěj Štýs, Ondřej Patrovský |Zprávy ze světa

Nejnovější letecké údery v Sýrii nepřežilo více než sto lidí

Nejméně sto lidí zemřelo po sérii náletů v Sýrii. Čtyřicet pět lidí nepřežilo letecký úder v provincii Allepo a více než šedesát jich zemřelo po náletu na tržiště v Idlibu. Tvrdí to opoziční aktivisté. Spojené státy a Rusko se přitom jen pár hodin předtím dohodly na příměří, které by mělo začít začátkem příštího týdne.