Bílá kniha

Bílá kniha v textech na iROZHLASU

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Britská vláda zveřejnila 'Bílou knihu brexitu' - odhaluje další detaily odchodu země z EU

Není ani bílá a technicky vzato to ani není kniha. Přesto se souhrn britské vyjednávací pozice pro brexit, respektive vládní seznam priorit, nazývá „Bílou knihou“. Dokument není součástí zákona o zahájení brexitu, který ve středu poslala k dalšímu projednávání Dolní sněmovna. Kabinet Theresy Mayové shrnul britskou pozici a její priority pro jednání se zbytkem Evropské unie na 77 stranách.

|Zdenka Turková, Milan Slezák, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Nezávislé Skotsko? Libra i královna ano, jaderné zbraně a sociální škrty ne

Plány Skotska na nezávislost na Velké Británii dostávají jasné obrysy. Samostatné Skotsko by si ponechalo britskou libru, centrální banku i královnu, a zůstalo by členem NATO i Evropské unie. Naopak by mělo svou vlastní psanou ústavu, zbavilo by se britských jaderných zbraní, nezvyšovalo by daně a zrušilo by škrty v sociální péči, které zavádí londýnská vláda.

|Tomáš Pavlíček, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Armáda musí ořezat sádlo a posílit svaly, říká Vondra o Bílé knize

Koalice je sice z mnoha stran rozklížená vzájemnými spory a ministra obrany Alexandra Vondru (ODS) tíží jeho vlastní skandál s firmou ProMoPro, na jeho úřadě nicméně vznikl dokument, který oproti dřívějšku bez obalu pojmenovává hlavní problémy armády. Vondra takzvanou Bílou knihu označuje za zásadní materiál svého funkčního období.