„Rusko páchá válečné zločiny na válečných zajatcích a nesmíme dopustit, aby na vojáky v zajetí bylo zapomenuto,“ uvedli pořadatelé z česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny k cílům shromáždění.
Nejdelší bitva ruské invaze na Ukrajinu proměnila východoukrajinské město solných a sádrovcových dolů v místo duchů. Bachmut ale nadále odolává a jeho obránci se vzpírají nekončícím ruským útokům.
Ruská střela ve Lvově na západě země zasáhla objekt kritické infrastruktury, uvedl šéf oblastní správy Maksym Kozyckyj. „Jsou možné výpadky elektřiny a vody. Zůstaňte v krytech, hrozba trvá.“
„Rusko oficiálně přiznalo, že zabíjí civilisty a útočí na celý energetický sektor, aby Ukrajina splnila požadavky invaze,“ řekl Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře.
„Poslední dny a akce, které se odehrávají na Ukrajině, na mě působí, že se Rusko snaží vyvolat mezi civilním obyvatelstvem co největší škody,“ tvrdí expert na mezinárodní právo Lubomír Majerčík.
Sedm lidí včetně jednoho dítěte utrpělo zranění, záchranné operace však stále probíhají. U Charkova použili Rusové „kamikaze drony“, které útočily na městskou infrastrukturu.
V Krasnohorivce zůstalo málo lidí. Občas projede jen nějaké auto. Kdo by také v tomto žil. Během dne se za minutu ozývá několik detonací a v noci to bývá i horší.
Práce se pro hasiče z Charkova velmi změnila. Musí uhašovat požáry po ostřelování a hledat raněné civilisty. Jak říká vedoucí charkovského oddílu Roman Kačanov, nikdy si nemyslel, že tohle zažije.
Ruské síly ostřelovaly i dva okresy v Dněpropetrovské oblasti. Poblíž Nikipolu dopadlo 40 raket, tři lidé včetně dvanáctiletého chlapce byli zraněni. Informoval o tom šéf oblasti Valentyn Rezničenko.
Raketový útok v pondělí ráno zasáhl šestipodlažní obytnou budovu v Charkově. Na místě jsou záchranáři. Cílem těžkého ostřelování se stala už v neděli také vesnice Esman v Sumské oblasti.
Při ruském raketovém útoku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny přišlo o život nejméně deset lidí. Ruská raketa zasáhla pětipatrový obytný dům, který se zřítil, tvrdí místní úřady.
Zvláštní zpravodaj Radiožurnálu na Ukrajině přináší po dvou měsících reportáž z vesnice Ivana Jurviče. Ta skončila pod nálety a nyní prakticky neexistuje.
Někteří civilisté se už vrátili do oblastí, ze kterých se stáhla ruská armáda, byť někteří se třeba vracejí jen pro věci. Pokud jde o obnovu, prioritu mají spíše příměstské oblasti.
Vedení města uvedlo, že útok ze 16. března na budovu mariupolského divadla může mít až 300 obětí. V krytu pod divadlem se skrývalo podle úřadů až 1000 lidí.
Saša je spolupracovníkem Lékařů bez Hranic a v jihoukrajinském přístavním městě strávil tam celý život. Na rozdíl od desetitisíců jiných se mu z obklíčeného města podařilo utéct.
Během útoku na přístav Mariupol bylo zničeno i umělecké muzeum světoznámého malíře moře Archipa Kuindžiho. Jeho obrazy jsou v pořádku, osud pracovníků muzea je ale neznámý.
Prezident v projevu k národu potvrdil, že ostřelování Mariupolu ruskými silami nadále úřadům brání ve zřizování účinných humanitárních koridorů do obklíčeného přístavního města na jihu Ukrajiny.
Západ Ukrajiny byl ruské agrese, která se soustředí na sever, východ a jih země, dosud v zásadě ušetřen. Minulou neděli ale zemřelo při ruském útoku na základnu u polských hranic nejméně 35 lidí.
Ukrajinský poslanec Serhij Taruta na facebook napsal, že z krytu vycházejí přeživší. Ve chvíli útoku mohlo být podle starosty Mariupolu v divadle až 1200 lidí.