hackeři

hackeři v textech na iROZHLASU

|Thomas Kulidakis |Zprávy ze světa

Má skupina měla kontakty s ruskou tajnou službou, tvrdí ruský hacker. V Tallinnu žádá o azyl

O spojení hackerů a ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) se dosud jen spekulovalo. Teď mluvila ruská nezávislá televizní stanice Dožď s hackerem, který se představil jako Alexander Glazastikov. V rozhovoru řekl, že ruská hackerská skupina Šaltaj-Boltaj, zapletená do vydírání vrcholných ruských představitelů, byla s nejdůležitější ruskou bezpečnostní službou v kontaktu.

|Jan Pokorný |Zprávy z domova

Hackeři vyčkávají, než bude v systému díra a pak udeří, tvrdí bezpečnostní specialista

ROZHOVOR. E-mailové účty ministerstva zahraničí napadli hackeři. Jeden z útoků prý byl úspěšný. Podle expertů jej musel spáchat jiný stát. Specialista pro kybernetickou bezpečnost ze společnosti CENDIS Aleš Špidla svého času vedl odbor kybernetické bezpečnosti na ministerstvu vnitra, kde také spolukoncipoval strategii kybernetické bezpečnosti České republiky na období 2011 a 2015 byl hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu.

|Jana Šmídová |Zprávy ze světa

Vliv Ruska roste, píší v zahraničí. Po amerických volbách bude chtít ovlivnit ty v Německu

ANALÝZA. Zvolený americký prezident Donald Trump odmítá tvrzení, že ruští hackeři ovlivnili volby. Ve Spojených státech ale sílí přesvědčení, že vliv prezidenta Vladimira Putina na americkou politiku se ještě zvýší, všímá si německý veřejnoprávní rozhlas Deutsche Welle. Rusko ale bude chtít ovlivnit i dění v Německu, kde se příští rok konají parlamentní volby, upozorňuje novinářka Anne Applebaumová. Kreml všechna podobná obvinění odmítá.

|Lenka Kabrhelová, dab |Zprávy ze světa

Když hackera nepřistihnete při činu, je těžké cokoli vyvozovat. Trump zpochybnil ‚ruskou‘ zprávu CIA

Zvolený prezident Donald Trump znovu zpochybnil analýzu CIA a dalších zpravodajských agentur, podle kterých Rusko zasáhlo hackerskými útoky do voleb s cílem posílit Trumpovy šance na zvolení. Ve Spojených státech současně sílí výzvy ke kongresovému vyšetřování závěrů zpravodajských služeb o vměšování se do prezidentských voleb ze strany Ruska.

|Marie Machytková |Zprávy ze světa

FBI zaznamenala opakované kyberútoky na registr voličů, hlasovací systémy by ohrozit neměly

Osmnáct amerických států žádá federální úřady o ochranu svých volebních systémů před kyberútoky. Databáze registrů voličů totiž v posledních měsících opakovaně napadali hackeři. Kyberútokům navíc čelili i někteří politici. Americké tajné služby i úřady teď mají obavy, aby podobné útoky neohrozily listopadové parlamentní a prezidentské volby.