Evropské bezpečnostní agentury oznámily rozsáhlý zásah proti hackerské skupině NoName057(16). Operace Eastwood se zúčastnilo 12 států, včetně Česka, další se podílely na vyšetřování hackerské sítě.
„Při celodenním zásahu jsme 15. července zneškodnili infrastrukturu, která využívala stovky počítačových systémů po celém světě, a identifikovali jsme několik podezřelých,“ uvedly evropské agentury
„Je to stejné, jako kdyby vám někdo vykradl třeba kancelář a vy jste tam neměl kamerový systém. Bude také těžké zjistit, jak ti pachatelé vypadali a kolik jich bylo,“ vysvětluje etický hacker Haller.
Stejná skupina hackerů, kteří vystupují pod pseudonymem Robert, rozeslala médiím várku odcizených emailů už před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2024. Informuje agentura Reuters.
Infostealery jsou škodlivé programy, které kradou hesla a další informace přímo z počítačů jednotlivých lidí. Nakradené informace se pak v kyberkriminálním prostředí prodávají nebo směňují.
Na íránské cíle skupina útočila v minulosti již několikrát, naposledy v červnu na banku Sepah spojovanou s Islámskými revolučními gardami, které hackeři smazali data.
Podvodné zprávy odcházely i z účtu senátora Róberta Šlachty. Jak hackeři přístup k jeho účtu získali, neví. Případ podle něj řeší policie i kyberúřad, telefon má mít bezpečný.
Na obchodní řetězce se v poslední době soustředí hackerská skupina, která si říká Scattered Spider. Je spojena s útoky na obchody Marks & Spencer, Coop nebo Harrods.
„I přes všechna dostupná bezpečnostní opatření byl dnes (v úterý) ráno napaden profil pana premiéra na síti X. Příspěvek o napadení českých vojáků tedy není pravdivý,“ řekla mluvčí Úřadu vlády.
„Ke kybernetickým útokům dochází každých 6 minut. Jedná se o pravidelnou záležitost,“ vzkázal premiér Albanese. Nicméně uživatelé největšího penzijního fondu v Austrálii přišli o půl milionu dolarů.
„Pokud je to ve vašich možnostech, tak byste neměli svá elektronická zařízení s dítětem sdílet. Hlavně to platí v případě pracovních počítačů a mobilních telefonů,“ upozorňuje Cibulka.
Za krádeží kryptoměn z kryptoměnové burzy Bybit stála podle společnosti Elliptic, která se zabývá analýzou blockchainu, severokorejská státem sponzorovaná skupina Lazarus Group.
Na nahrávce zazněla například gruzínská hymna a po ní slova prvního demokraticky zvoleného prezidenta Zviada Gamsachurdii „Ať žije nezávislost Gruzie!“.
Firma se obává, že se může dostat do hledáčku ruských hackerů. „Jsme si možného rizika pomsty vědomi, na případný útok je dobré být připravený vždy,“ říká ředitel firmy Dušan Kožušník.
„Myslím si, že máme opravdu problém, protože toto je viditelný důkaz, že žádná stoprocentní síťová bezpečnost nikdy nebude existovat,“ říká vědecký redaktor Koubský.
Cílem kyberútoků této jednotky se podle německých zpravodajců staly sítě v členských státech NATO i země v Latinské Americe a střední Asii. Jde o destruktivní činnost i o krádeže dat.
„Hackeři se snaží získat cenné údaje o oběti a třeba nějaké účetní závěrky, aby měli představu, kolik je například firma schopna zaplatit," říká šéf NÚKIB pro Český rozhlas Plus.
Severokorejští hackeři napadali počítačové systémy řady technologických firem či zbrojovek. Za odhalením stojí tajné služby z Velké Británie, Spojených států a Jižní Koreje.
K záznamům amerického operátora AT&T se hackeři pravděpodobně dostali bezpečnostní mezerou ve službě Snowflake, kterou operátor používal k ukládání dat.
I když je pondělí posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok prostřednictvím daňového poradce, přiznání lze bez sankce podat do úterý 9. července.
Odložené operace, zmatek a finanční škody. To je výsledek úterního kyberútoku na londýnské nemocnice. Hackeři vyřadili z provozu firmu, která se starala o krevní testy. Stát se to může i v Česku.