‚V mezích očekávaného.‘ Švýcaři hlásí kybernetické útoky před mírovou konferencí o Ukrajině

Dva dny před začátkem mírové konference o Ukrajině ve Švýcarsku zaznamenal švýcarský úřad pro národní kybernetickou bezpečnost útoky na webové stránky švýcarských institucí. Útoky zřejmě souvisí s nadcházejícím mezinárodním jednáním na vysoké úrovni, uvedl ve čtvrtek úřad. Postiženy byly různé federální internetové stránky a stránky organizací zapojených do konference, informuje agentura DPA.

Bern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kybernetický útok. Ilustrační foto.

Kybernetický útok. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Útoky se odehrály „v mezích očekávaného“, upřesnil švýcarský federální úřad pro kyberbezpečnost BACS. Jednalo se o útoky, které cílily na přetížení daných stránek, což vedlo k jejich menším výpadkům. Takzvané DDoS útoky se snaží znepřístupnit nějakou službu legitimním uživatelům - v tomto případě znemožnit přístup k webovým stránkám - nepoškozují ale počítačové systémy ani nesměřují ke krádeži údajů.

K účasti na mírové konferenci o Ukrajině, která se koná o nadcházejícím víkendu, se přihlásilo 40 hlav států. Celkově se na summitu zúčastní zástupci asi 90 států a organizací. Rusko, které v únoru 2022 Ukrajinu napadlo, se nezúčastní a označilo ho za „propagandistickou akci Západu“. Rovněž Čína se konference nezúčastní, i když byla k jednání přizvána.

Při setkání v resortu Bürgenstock, který leží nedaleko Lucernského jezera, by se měly státy dohodnout na podmínkách, za kterých by bylo možné uspořádat mírový summit s účastí Ruska. V programu jednání mají ale být také otázky humanitární pomoci a jaderné bezpečnosti.

Summit, který začne 15. června a Česko na něm bude zastupovat prezident Petr Pavel, pořádá Švýcarsko na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Jedním z jeho cílů je vytvořit plán, jak zapojit Kyjev i Moskvu do mírového procesu a dosáhnout příměří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme