Libanon

Nejnovější zprávy

Čtveřice Čechů unesená v Libanonu žaluje stát o 40 milionů. Vyjednávací tým podezírá z korupce

|Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Čtyři unesení Češi v Libanonu žalují stát o 40 milionů korun. Podle deníku Právo, který získal text žaloby, mohlo při vyjednávání o jejich propuštění dojít ke korupci. Jeden z vyjednávacích týmů si v říjnu 2015 měl únoscům říct o úplatek asi 50 miliónů korun. Za to měl být obratem propuštěn z českého vězení Libanonec Alí Fajád.

| ČTK, Matěj Štýs |Zprávy ze světa

Sýrie napadla stíhačky izraelské armády. Tel Aviv poprvé použil protiraketový systém Arrow

Izraelská armáda sestřelila raketu vypálenou ze sousední Sýrie. Zlikvidoval ji nový protiraketový systém Arrow. Izraelská letadla předtím útočila na cíle v Sýrii. Podle sdělovacích prostředků jde o zatím nejvážnější konflikt mezi oběma armádami od zahájení bojů v Sýrii. Damašek oznámil, že jedno letadlo sestřelil, další trefil a třetí přinutil k ústupu.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Libanonský Bejrút je v neděli brzy ráno na nohou. Lidé chodí k moři sportovat i relaxovat

Arabská města pro někoho navozují představu nepořádku, hluku, neustálého troubení aut, přelidnění i ucpaných ulic. Tedy prostředí, ve kterém Evropan nutně strádá a ve kterém postrádá své parky nebo klidná místa, kam by se šel ráno nebo večer projít či proběhnout. V případě mnoha orientálních měst je to ostatně představa dost přesná. I arabská společnost se ale mění a s ní i její životní styl a prostředí.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Šíité slaví svátek Ašúra. Smuteční atmosféru doplňuje sebezraňování

Dva milióny šíitských muslimů přijely do iráckého města Karbalá. Právě u Karbalá totiž zemřel vnuk Proroka Muhammada imám Husajn, kterého šíité uctívají. Svátek zvaný Ašúra má ale spíše smuteční atmosféru, na některých místech se oslavy mění v krvavou podívanou. Věřící sami sebe zraňují do krve na výraz soucitu s Husajnovou mučednickou smrtí. Ašúra se slaví všude tam, kde žije šíitské obyvatelstvo, tedy i v Libanonu.

Za únos v Libanonu chce čtveřice mužů po státu čtyřicet milionů. Česko mu podle nich mohlo zabránit

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Unesení Češi v Libanonu chtějí po státu podle zjištění Českého rozhlasu dohromady čtyřicet milionů korun. Svoji žádost zdůvodňují tím, že tajné služby mohly podle nich únosu zabránit. K odškodnění se z celé pětice nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík. Muži zmizeli loni v červenci v libanonském údolí Bikaá. Ministr vnitra Milan Chovanec řekl České televizi, že si stát spíš zaslouží poděkování, než žalobu a s nárokem o peníze by se měli obrátit na organizátory cesty.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Sebevražední útočníci udeřili na severu Libanonu, zabili šest civilistů

Šest civilistů zemřelo při čtyřech sebevražedných útocích na severu Libanonu. Další lidé skončili s vážnými zraněními v nemocnici. Atentátníci se postupně odpálili v převážně křesťanském městečku al-Káa nedaleko hranic se Sýrií. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. V nedaleké oblasti u města Rás Baalbek ale operuje skupina Islámský stát.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Syrští uprchlíci v Libanonu: Usadit se nesmějí, odjet jinam nemůžou a do Sýrie se bojí vrátit

Každý pátý člověk v Libanonu je syrský uprchlík. Až jeden a půl miliónu Syřanů přitom nesmí v zemi pracovat a většina z nich je závislá na mezinárodní pomoci. Do žádné jiné země se z Libanonu prakticky nedostanou a situace v Sýrii jim návrat domů zřejmě ještě dlouho neumožní. V improvizovaných táborech podél libanonsko-syrské hranice tak roste zoufalství. Někteří utečenci ale proti němu aktivně bojují.

| ČRo, Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Libanonci umí na válku zapomenout a užívat si života. Třeba na festivalu třešní

Na začátku války v Sýrii mnozí analytici předpovídali, že se konflikt přelije i do sousedního Libanonu. Islámský stát dokonce vyhrožoval, že tato malá země bude dalším cílem jeho rozšiřování. Několik útoků skutečně podnikl, při tom posledním zemřelo v Bejrútu v listopadu 40 lidí. Během pěti let syrského konfliktu ale Libanon situaci zvládá. A Libanonci si užívají života tak, jako by pár kilometrů od nich žádná válka nebyla.

Třetí z Libanonců z kauzy Fajád už je údajně ve Spojených státech

| ČRo |Zprávy z domova

Třetí z Libanonců z kauzy Fajád už je zřejmě ve Spojených státech. Libanonec s pasem Pobřeží slonoviny Faouzi Jaber odletěl z Česka podle deníku Právo už 5. dubna. Čeští policisté ho předali americké FBI v neveřejné části Letiště Václava Havla v Praze, kde už na Jabera čekal letecký speciál z USA. Kvůli bezpečnosti ale podle policejního prezidia nebylo možné zveřejnit informaci o akci dřív.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Výbor pro obranu jednal o libanonské kauze, opoziční poslanci prý odpovědi nedostali

Poslanci ze sněmovního výboru pro obranu dnes na uzavřeném jednání řešili kauzu pětice Čechů unesených loni v Libanonu. Zjišťovali především, proč s nimi jel i agent Vojenského zpravodajství Martin Psík. Jednání výboru, kam byl pozván i ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun, svolali opoziční poslanci. Nedozvěděli se prý ale prakticky žádné informace.

|Markéta Chaloupská, Janek Kroupa |Zprávy z domova

Fajád policii vypověděl, že měl za milion dolarů slíbenou pomoc české vojenské rozvědky

Velký problém české vojenské rozvědce zřejmě způsobil svou výpovědí Libanonec Alí Fajád. Těsně před svým propuštěním z vazby a odletem do Libanonu, ale i jednou předtím policii řekl, že měl za milion dolarů slíbenou pomoc vojenských zpravodajců. Radiožurnálu to potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů z bezpečnostní komunity.