Beznadějně zapomenuté a Bohem i lidmi odstrčené kouty středního Ruska, kde bují především bída, beznaděj, alkoholismus a prostituce. Na tato místa zavádí čtenáře kniha ruské opoziční novinářky.
„Na začátku byl slib. Chtěli se vrátit do vlasti, která ve skutečnosti jejich vlastí nikdy nebyla,“ píše v úvodu knihy slovenský reportér Lukáš Onderčanin.
Ruská nezávislá novinářka a válečná reportérka Katěrina Gordějevová zachytila osudy lidí těžce poznamenaných válkou na Ukrajině. V její vlasti kniha v dohledné době nejspíš nevyjde.
Mexicko-americká hranice||red|Literatura|KNIŽNÍ SOUTĚŽ
Když budete mít štěstí, cestou vás jen okradou – ale nezabijí. To za pozitivní považují migranti, kteří se pokoušejí dostat přes Mexiko do USA. Salvadorský novinář tuto cestu podnikl několikrát.
Novinářka Magdalena Grzebałkowská ukazuje, jak se osobní příběhy mohou lišit od skutečnosti. Podává tak citlivou zpráva o tom, jak funguje paměť v okamžiku, kdy se vám před očima zhroutil celý svět.
Kniha Kokrhání kohoutů, pláč psů je obžalobou občanských válek. Trauma momentu, kdy se příslušníci jednoho politického či etnického uskupení snaží vyvraždit jiné lidi, se otisklo do dalších generací.
Švédský reportér Niklas Orrenius strávil rok po boku jednoho nejstřeženějších mužů v současném demokratickém světě. Lars Vilks totiž nakreslil proroka Mohameda jako pejska na kruhovém objezdu.
Novinář, který jednou týdně publikuje v polské Gazetě Wyborcze a každý den vkládá text na svůj instagramový účet, raději než o politice jako takové čte i píše o konkrétních lidech.