nálety

nálety v textech na iROZHLASU

|Matěj Štýs, Martin Balucha |Zprávy ze světa

Spojené státy po náletu v Saná přehodnotí podporu koalice vedené Saúdskou Arábií

Spojené státy chtějí přehodnotit podporu Saúdské Arábie při konfliktu v Jemenu. Oznámila to Národní bezpečnostní rada prezidenta Baracka Obamy. Postoj představitelé změnili po sobotním náletu v Saná, při kterém zemřelo víc než 140 lidí a dalších nejméně 500 utrpělo zranění. Povstalci z útoku viní právě koalici vedenou Rijádem. Saudská Arábie to odmítá.

|Martin Balucha |Zprávy ze světa

Rusko vetovalo návrh na ukončení náletů na Aleppo. Vyhovovalo by to radikálům, tvrdí

Rusko v sobotu vetovalo rezoluci Organizace spojených národů k ukončení bombardování syrského Aleppa. Tamní vyslanec při organizaci Vitalij Čurkin odmítl francouzsko-španělský návrh, který požadoval zastavení syrských a ruských náletů na město. Počítal i s obnovením příměří a s doručením humanitární pomoci. Ruské veto podpořila jen Venezuela, Čína a Angola se zdržely hlasování.

|Lukáš Matoška |Zprávy ze světa

Vyšetřeme ruské a syrské nálety jako válečné zločiny, nabádá Kerry

Ruské a syrské nálety by se podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho měly vyšetřit jako možné válečné zločiny. Šéf americké diplomacie zároveň řekl, že při včerejším útoku syrské vládní armády na další nemocnici zemřelo 20 lidí a 100 dalších utrpělo zranění. Rusko-syrské spojenectví v pátek posílila ratifikace smlouvy, která ruskému letectvu dává právo na trvalou leteckou základnu na syrském území.

|Martin Balucha |Zprávy ze světa

Nálety v Sýrii Rusko zahájilo před rokem. Konflikt už Moskvu stál 22 miliard korun, píše list

Přesně před rokem zahájila Moskva nálety v Sýrii, aby podpořila vládní jednotky prezidenta Bašára Asada. Jen za poslední týden zemřelo v Aleppu při útocích vedených Ruskem a vládním režimem nejméně 400 civilistů, potvrdila Organizace spojených národů s tím, že mezi oběťmi je i mnoho dětí. Z pokračujících bojů se navzájem obviňují Moskva a Washington.

|Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

V Aleppu jsou miliony lidí bez vody, upozorňuje OSN. Kvůli bojům se sejde Rada bezpečnosti

Rada bezpečnosti OSN bude jednat o eskalaci bojů v Sýrii. Veřejnou schůzku si vyžádaly Washington, Londýn a Paříž. Generální tajemník organizace Pan Ki-mun v sobotu řekl, že systematické používání zápalných zbraní a zvlášť silných bomb může představovat válečné zločiny. Jak uvádí Syrská organizace pro lidská práva, od zahájení vládní ofenzivy podporované Ruskem zemřely při náletech desítky lidí.