oběť

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Týranou dívku vyslýchali policisté na dálku. Videokonference není tak traumatizující a šetří čas i peníze

Policie čím dál častěji vyslýchá oběti, ale i pachatele přes takzvanou videokonferenci. Například detektivové ze Středočeského kraje, kteří systém vymysleli, takový způsob využívají už tři roky a ročně vyslechnou pomocí kamer stovky lidí. Šetří jim to údajně hlavně čas a peníze. Podařilo se jim totiž propojit se všemi soudy a věznicemi v Česku.

Výbuch ropovodu v Alabamě zabil člověka. Úřady evakuovaly obyvatele v okruhu 5 kilometrů

| ČTK |Zprávy ze světa

Jeden člověk zemřel a sedm lidí bylo zraněno při pondělním výbuchu ropovodu v americkém státě Alabama. Informovala o tom agentura Reuters. Kvůli explozi, která způsobila dva požáry v okolí, byli evakuováni lidé žijící v okruhu téměř pěti kilometrů. Výbuch podle provozovatelské firmy způsobili pracovníci, kteří potrubí opravovali.

Senioři, kteří se stali obětí trestného činu, asi získají větší právní ochranu

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Stovky seniorů se ročně stanou obětí zločinu. Ministerstvo spravedlnosti teď plánuje, že budou mít speciální právní ochranu. Se staršími lidmi by tak policie měla během vyšetřování zacházet obzvlášť citlivě. U soudu se pak senioři nesetkají s pachatelem, pokud o to požádají. Počítá s tím novela zákona o obětech trestných činů.

|Kateřina Prachařová, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Čtyřicet tisíc lidí v Česku se loni stalo obětí trestného činu

Už rok platí v Česku zákon o obětech trestných činů. Lidé mají podle něj právo na citlivé zacházení, odborné právní rady a vyšší peněžitou pomoc než dosud. Zákon chrání oběti mimo jiné při policejním vyšetřování. Mohou požádat o to, aby se při výsleších nemusely setkat s pachatelem. Právníci i psychologové změnu většinou chválí, oběti se méně bojí případy hlásit. Policie si ale stěžuje na zbytečnou administrativní zátěž a žádá novelizaci zákona.

|Jan Pokorný, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Francie požaduje proplácení nákladů na záchrannou akci od obětí únosu

Francouzský parlament patrně odhlasuje zákon, který stanovuje mimo jiné podmínky záchrany francouzských rukojmích v zahraničí. Podle jeho kontroverzního 13. odstavce má stát možnost požadovat proplácení záchranné operace od obětí únosu. Mezi francouzskými novináři, ale i humanitárním pracovníky se objevily obavy, že toto ustanovení může komplikovat jejich práci. Rozmyslí si, jestli vykonávat své mise v oblastech, kde hrozí riziko únosu.