oběť

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Týranou dívku vyslýchali policisté na dálku. Videokonference není tak traumatizující a šetří čas i peníze

Policie čím dál častěji vyslýchá oběti, ale i pachatele přes takzvanou videokonferenci. Například detektivové ze Středočeského kraje, kteří systém vymysleli, takový způsob využívají už tři roky a ročně vyslechnou pomocí kamer stovky lidí. Šetří jim to údajně hlavně čas a peníze. Podařilo se jim totiž propojit se všemi soudy a věznicemi v Česku.

| ČTK |Zprávy ze světa

Výbuch ropovodu v Alabamě zabil člověka. Úřady evakuovaly obyvatele v okruhu 5 kilometrů

Jeden člověk zemřel a sedm lidí bylo zraněno při pondělním výbuchu ropovodu v americkém státě Alabama. Informovala o tom agentura Reuters. Kvůli explozi, která způsobila dva požáry v okolí, byli evakuováni lidé žijící v okruhu téměř pěti kilometrů. Výbuch podle provozovatelské firmy způsobili pracovníci, kteří potrubí opravovali.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Senioři, kteří se stali obětí trestného činu, asi získají větší právní ochranu

Stovky seniorů se ročně stanou obětí zločinu. Ministerstvo spravedlnosti teď plánuje, že budou mít speciální právní ochranu. Se staršími lidmi by tak policie měla během vyšetřování zacházet obzvlášť citlivě. U soudu se pak senioři nesetkají s pachatelem, pokud o to požádají. Počítá s tím novela zákona o obětech trestných činů.

|Kateřina Prachařová, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Čtyřicet tisíc lidí v Česku se loni stalo obětí trestného činu

Už rok platí v Česku zákon o obětech trestných činů. Lidé mají podle něj právo na citlivé zacházení, odborné právní rady a vyšší peněžitou pomoc než dosud. Zákon chrání oběti mimo jiné při policejním vyšetřování. Mohou požádat o to, aby se při výsleších nemusely setkat s pachatelem. Právníci i psychologové změnu většinou chválí, oběti se méně bojí případy hlásit. Policie si ale stěžuje na zbytečnou administrativní zátěž a žádá novelizaci zákona.

|Jan Pokorný, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Francie požaduje proplácení nákladů na záchrannou akci od obětí únosu

Francouzský parlament patrně odhlasuje zákon, který stanovuje mimo jiné podmínky záchrany francouzských rukojmích v zahraničí. Podle jeho kontroverzního 13. odstavce má stát možnost požadovat proplácení záchranné operace od obětí únosu. Mezi francouzskými novináři, ale i humanitárním pracovníky se objevily obavy, že toto ustanovení může komplikovat jejich práci. Rozmyslí si, jestli vykonávat své mise v oblastech, kde hrozí riziko únosu.