Lepkavé kapičky zasáhnou drobný hmyz a k rostlině ho přilepí. Takzvaný fyzický pesticid má na rozdíl od toho chemického velkou výhodu – škůdci si na něj nemohou vyvinout rezistenci.
Tkáně rostlin spolu komunikují pomocí chemických látek. Zachycení signálů, kterými reagují na stres, by mohlo farmářům pomoci s předstihem zjistit, zda není ohrožená úroda.
„Doporučuji začít vysazovat zajímavější živé ploty než ty z tújí. Kombinovat jednotlivé keře, aby byly naše zahrádky pestré a krasci měli méně šancí se u nás rozmnožovat,“ navrhuje zahradník Hlubocký.
„I na pozemku, který byl insekticidně ošetřen, se mandelinky vyskytují. Vidíme, že ani takový zásah není stoprocentní,“ popisuje zemědělec Jaromír Toman.
Na Znojemsku zemědělci počítají ztráty kvůli přemnoženým hrabošům polním. Ti poničili tamním zemědělcům přibližně polovinu úrody obilovin a také třetinu jabloňového sadu.
Borovice teď napadá nejen lýkožrout borový, ale také vrcholkový a Orthotomicus. Jejich dalšímu rozšiřování by měl zabránit výzkum jihočeských vědců. Snaží se vytvořit metodiku ochrany.
Klikoroh borový ničí sazenice na pasekách po kůrovcové těžbě po celé republice. Lesníci v posledních čtyřech letech vysázeli miliony stromků. Brouk má tak dostatek potravy a rychle se množí.
Oblíbená turistická místa opět zaplavily davy turistů, píše Mf Dnes. Podle Lidových novin vyplácí stát miliony za škody způsobené zvířecími škůdci. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Mezi sledovaná rizika patří přímé dopady počasí, jako jsou silný vítr nebo mrazy, ale také možný výskyt chorob a škůdců, jejichž vývoj závisí na počasí. Předpověď je na tomto webu k dispozici zdarma.
„Kněžice se rychle přemisťuje z jednoho hostitele na druhého. Důležitá je proto pravidelná kontrola pěstovaných rostlin,“ vysvětluje mluvčí zemědělského ústavu Ivana Kršková.
Zprávy o kůrovci problesknou čas od času, podle toho, jaká se nabídne příležitost. Přitom se nemluví o tom, že právě v těchto dnech probíhá rozhodující bitva, která rozhodne o osudu tuzemských lesů.
Mšicím svědčí suché počasí a pěstitelé z mnoha regionů hlásí intenzivní nálety těchto škůdců. Jde přitom o druhy, které přenášejí viry a mohou ohrozit třeba sadbové brambory.