Tisíce mandelinek zničily úrodu zahrádkářům na Strakonicku. Škůdci se přemnožili v teplých oblastech

Lidé na Strakonicku bojují s mandelinkou bramborovou. Brouci přelétli z nedalekého pole do zahrad a zdecimovali tam zeleninu. Podle odborníků je výskyt tohoto škůdce v celé republice letos průměrný. Přemnožení mandelinky v některých oblastech souvisí především s nedostatkem srážek a teplou zimou.

Strakonice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mandelinka bramborová

Mandelinka bramborová | Zdroj: Shutterstock

Skleník paní Natálie z Albrechtic na Strakonicku je plný mandelinek, a to nejenom na zelenině. Tisíce uhynulých brouků leží i na cestičce mezi zasázenými rostlinami. „Některým sousedům to bere i rajčata, leze nám to až domů, po vsi, po silnici, prostě úplně všude,“ líčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Strakonicku, kde se přemnožila mandelinka bramborová, natáčela Jitka Cibulová Vokatá

Paní Natálie se s broukem snažila bojovat. Z boje ale vyšla jako poražená. „Stříkali jsme asi třikrát, ale prostě to vypadá takhle,“ rozhlíží se.

Stejnou zkušenost má zemědělec Jaromír Toman, který na Strakonicku pěstuje brambory na čtyřiceti hektarech.

„I na pozemku, který byl insekticidně ošetřen, se mandelinky vyskytují. Vidíme, že ani takový zásah není stoprocentní. Nedovedu si představit sběr, ani lidé, kteří mají mandelinky doma na pár brázdičkách, nejsou schopní je všechny posbírat,“ popisuje.

‚Je teplý rok‘

Masivní výskyt mandelinky bramborové na Strakonicku souvisí s počasím.

„Je teplý rok, který mandelince vyhovuje, takže je schopná udělat i druhou generaci. A pokud se zanedbá ochrana, dokáže se potom mandelinka namnožit do takto extrémního množství. Pokud byli dospělci na nějakém blízkém bramborovém poli, které bylo sklizeno, byli připraveni o potravu, tak se prostě přestěhovali na nejbližší živné rostliny,“ vysvětluje českobudějovický biolog Jiří Nermuť.

Hraboši na Znojemsku zlikvidovali polovinu úrody obilovin. Jedy ale nelze použít kvůli ochraně přírody

Číst článek

Podle Petra Doležala z Výzkumného ústavu bramborářského ale mandelinka není přemnožená v celé republice.

„Výskyt mandelinky bramborové v letošním roce je spíše průměrný. Ovšem lokálně, především v teplejších oblastech, byl zaznamenán výskyt vysoký. My například provádíme pokusy na jižní Moravě a tam bylo extrémní množství,“ říká.

Pokud zahrádkářům na záhonech ještě nějaká zelenina zbyla, odborníci radí mandelinku sesbírat a následně aplikovat další ochranný postřik.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme