Sölden

| ČTK |Ostatní sporty

Obří slalom v Söldenu vyhrál Pinturault, Krýzl nepostoupil

Úvodní závod Světového poháru lyžařů v rakouském Söldenu vyhrál Francouz Alexis Pinturault. V obřím slalomu byl dnes v obou kolech nejrychlejší a porazil v součtu o 70 setin Rakušana Marcela Hirschera, obhájce celkového vítězství v seriálu. Třetí místo vybojoval Felix Neureuther z Německa, jenž na Francouze ztratil už 1,37 sekundy.

Rakouské ledovce rychle tají. Podle vlekařů nejde o novinku, důkazem je prý ovčí trus

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Změny v klimatu se projevují ve všech částech světa, i v rakouských Alpách. Tamní ledovce přišly za posledních 160 let o víc než polovinu své plochy. Kvůli tomu jsou tenčí, a tedy tmavší a zranitelnější. A tají o to rychleji. Vědci hledají přesnou příčinu, vlekaři jsou vyzbrojeni desítkami tisíc sněžných děl a také kuriózními argumenty. Ovčí trus ve třech tisících metrech nad mořem prý dokazuje, že oteplování v Alpách není historicky žádnou novinkou.

Bláznivý závod lyžařů v Söldenu sedl hlavně Slováku Žampovi, Bank se spíše bavil

|Jan Kaliba, Jakub Kanta |Zimní sporty

Jedním slovem bláznivý byl pro lyžaře úvodní závod Světového poháru v nové sezóně. Poprvé stáli na lyžích, které nově musejí být o deset centimetrů delší, méně zatáčejí a závodník se na nich víc nadře. Sjezdovka navíc přes noc zapadala půlmetrem čerstvého sněhu, což pomohlo k životnímu úspěchu velké naději slovenského lyžování. Češi do druhého kola obřího slalomu v rakouském Söldenu nepronikli, nejblíže k ní měl Krýzl, kterému chyběly čtyři setiny sekundy.

|Tereza Jelínková |Zimní sporty

Úvodní podnik SP vyhrála v Söldenu slovinská lyžařka Mazeová

Slovinská lyžařka Tina Mazeová ovládla úvodní závod Světového poháru v obřím slalomu. V rakouském Södenu porazila Rakušanky Zettelovou a Köhleovou. Celková vítězka loňského Světového poháru Lindsey Vonnová druhé kolo nedokončila. Jediná česká lyžařka Kateřina Pauláthová z prvního kola nepostoupila, skončila třiapadesátá.

|Tereza Jelínková, Michal Jurman |Zimní sporty

‚Generál‘ Janica vede úspěšnou lyžařskou armádu Kosteličů

Světový pohár v alpském lyžování zahajuje tento víkend úvodní podnik v rakouském Söldenu. Ocenění ale sbírají lyžaři ještě za sezónu minulou. Alespoň to platí pro jednu část úspěšného chorvatského klanu Kosteličů, Ivicu. Vítěz světového poháru z loňské sezony totiž na úvod nového ročníku přijal cenu za nejlepšího lyžaře roku 2011. Podíl na tom má přitom i jedna majitelka kosmetického salónu v Rijece.