„Mnohokrát se mi stalo, že paní přišla, že chce něco prodat, že to má po svém bývalém, že už to nechce mít a že to jsou diamanty – a diamanty to nebyly,“ vypráví pražský starožitník Martin Cinolter.
Do Ameriky se starožitnosti dostaly kvůli Chanuce, v roce 2019 měly ozvláštnit oslavy židovského svátku světel v Bílém domě. Bylo to zhruba v polovině Trumpova prezidentství.
„Málokdo věděl, že u sebe měl nějaké starožitnosti, po kterých toužilo mnoho sběratelů z celého světa,“ řekla prokurátorka Sandra Ledesmaová. Podle ní byly housle nejspíše slavnými stradivárkami.
Téměř dvě třetiny starožitníků neprošly koncem loňského roku kontrolou České obchodní inspekce. Během dvou měsíců kontroloři prověřili v Česku 71 starožitnictví, z nichž 46 porušilo právní předpisy.
S pomocí předmětů z dob minulých se mohou senioři v příborském domově důchodců vracet ve vzpomínkách do mládí. Speciální místnost je vybavena starodávnými obrazy i záclonami, v jídelně zase odstranili moderní hrnky a nahradili je porcelánovými šálky. Předměty sbírají pracovníci domova od dárců.
Nový občanský zákoník podle policie zkomplikoval vyšetřování krádeží starožitností. Když detektivové u sběratele odhalí kradené umělecké dílo, musejí majiteli prokázat, že o jeho pochybném původu dobře věděl. Pokud se jim to nepodaří, tak sběratelům starožitnost - často statisícové hodnoty - už většinou nikdo nevezme.
Češi stále více investují do starožitností. Během jarního veletrhu Antique, který dnes končí, očekávají pořadatelé nárůst tržeb z prodejů až na 30 milionů korun. To je o několik milionů více než při podzimním veletrhu. O nejrůznější umělecké předměty mají zájem nejenom velcí investoři, ale i malí střadatelé. Z pohledu investic jsou pro ně atraktivnější, než třeba některé běžné bankovní produkty, akcie nebo drahé kovy.
Snaha zhodnotit anebo alespoň zachovat ušetřené peníze přivádí Čechy také do antikvariátů a starožitností. Nákupy v běžně dostupných cenových relacích ale podle odborníků jako investice moc neposlouží.