summit G-20

|Milan Kopp, Martin Dorazín, mka, Marie Machytková |Zprávy ze světa

Putin na summitu G20 čelil kritice kvůli Ukrajině, předčasně odletěl

Země skupiny G20 se dohodly na společném postupu proti klimatickým změnám. Na závěr summitu v Austrálii to oznámil americký prezident Barack Obama. Jako další hlavní témata schůzky označil prosazování volného obchodu především v Asii a boj proti ebole v západní Africe. Velkou pozornost budily i spory mezi západními státníky a ruským prezidentem Vladimirem Putinem kvůli Ukrajině. Šéf Kremlu po silném tlaku nakonec z Austrálie odjel předčasně. Údajně proto, že ho čeká dlouhá cesta do Ruska.

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Na úvod summitu G20 v Austrálii se řešily ukrajinská krize a změny klimatu

Summit skupiny G20 od začátku ovlivňuje ukrajinská krize. Předseda evropské rady Herman Van Rompuy hned na úvod prohlásil, že Evropská unie zváží zostření protiruských sankcí kvůli zhoršující se situaci na východě Ukrajiny. V Bruselu o sankcích budou jednat ministři zahraničí osmadvacítky. Rusko za jeho postup vůči Ukrajině ostře kritizoval také americký prezident Barack Obama.

|Martin Dorazín, Kateřina Procházková, Matěj Skalický, krw |Zprávy ze světa

Sýrie vyzývá Kapitol k neschválení útoku. Obama chce odvetu, Putin ji bez podpory OSN odmítá

Syrský parlament vyzývá americké zákonodárce, aby nepovolili vojenský zásah proti režimu Bašára Asada. Americký prezident Barack Obama ale stále tvrdí, že odveta za nedávný chemický útok u Damašku je nutná. Zdůraznil to i na summitu G20 v Petrohradu. Ruský prezident Vladimir Putin ale jakoukoli akci, kterou neschválí OSN, nadále zcela odmítá.

Ruští pořadatelé summitu G20 si hýčkají média. Nabízejí jim přívětivou tvář země

|Martin Dorazín, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

Až sedm miliard rublů - tedy přes 4 miliardy korun - stojí Rusko summit skupiny G20. Ruští organizátoři se rozhodli nešetřit a ohromit hosty světelně-hudebním představením u fontán v Petrodvorci i dokonalou organizací summitu a také nebývalou vstřícností ke čtyřem tisícům novinářů, kteří o vrcholné schůzce informují. To v Rusku nebývá zvykem.

|Robert Mikoláš, Helena Berková, Václav Sochor, Jan Piroch |Ekonomika

Hašteřící se G20 slibuje, že zabrání měnové válce

Představitelé G20 chtějí zabránit měnové válce. Tímto slibem končí dvoudenní summit dvaceti nejvyspělejších zemí světa. Jejich lídři v Jižní Koreji vyjádřili vůli řešit globální napětí i rizika vyplývající z devalvace měn, spory s Čínou ohledně omezení jejího exportu ale trvají i nadále.