V krátké době se jedná o druhý obdobný případ - minulý týden ze stejného důvodu inspekce zakázala prodej čínské nabíječky Mobil Phone Charger 14 in 1, 5G/6G.
Na obalech jejich zboží je označení původu česko, přesto v regálech českých obchodů ho často ani nenajdete. Řada tuzemských podniků totiž cílí výhradně na zahraniční trhy.
Česká obchodní inspekce (ČOI) nařídila stáhnout z prodeje pomůcku pro rodiče, která má zabránit dětem do dvou let, aby vešly například na schodiště. Mřížovaná vrátka vyráběná v Německu a dodávaná brněnskou firmou TecTake podle inspekce nesplňují požadavky na bezpečnost a ohrožují zdraví dětí. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Z obalů českých výrobků s výjimkou potravin by mohlo zmizet označení "Vyrobeno v Česku". Výrobce by se místo toho mohl dobrovolně rozhodnout, že na obal umístí značku "Vyrobeno v Evropě". Navrhla to Evropská komise.
Tuzemské výrobky mají Češi ve stále větší oblibě. Podle průzkumu pro Asociaci malých a středních podniků dává koupi českého výrobku přednost pětasedmdesát procent lidí. Definici toho, co je český výrobek, přitom legislativa nezná.
Lepší orientaci při nákupech má pomoci nové logo Český výrobek. Získat ho mohou firmy, které produkt vyrábějí v Česku, dostupné suroviny pocházejí z našeho území a na jeho produkci se kromě cizinců podílejí také Češi.
Nošovické kysané zelí získalo (podle všeho) ochrannou registraci Evropské unie. O včerejší půlnoci vypršel termín, dokdy mohl někdo proti udělení chráněného označení původu na Evropské komisi podat námitku. Není známo, že by komukoli registrace vadila. Nošovické zelí tak bude desátým českým produktem, který získal unijní ochranu.