Na pohřeb Vasila Biľaka v Bratislavě dostanou pozvánku i čeští komunisté

Vasil Biľak, bývalý komunistický funkcionář, který dnes v noci zemřel, bude mít pohřeb v úterý. Pozvánku na smuteční obřad do Bratislavy dostanou i čeští komunisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vasil Biĺak zemřel - archivní foto ČTK | Foto: ČTK

Ústřední tajemník Komunistické strany Slovenska Jozef Artim potvrdil, že pohřbu se čeští komunisté zúčastní: „Už i volali chlapci, jestli je to pravda, tak určitě přijede nějaká delegace se rozloučit.“

96letý Biľak byl posledním žijícím signatářem takzvaného zvacího dopisu z roku 1968. Za svoji roli v okupaci Československa armádami varšavské smlouvy sice čelil trestnímu stíhání, před soud se ale nikdy nepostavil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohřbu Vasila Biľaka, bývalého vysokého funkcionáře KSČ, se zúčastní i komunisté z Česka. Zemřel v Bratislavě, kde bude také poslední rozloučení. Víc v reportáži zpravodaje Vojtěcha Bergera

„Byl to člověk, který své myšlence věřil, žil v tom do poslední chvíle. Byl přesvědčeným komunistou. V tomto směru se zachoval velmi čestně,“ tvrdí dnes Biľakův spolustraník ústřední tajemník Komunistické strany Slovenska Jozef Artim.

Takový názor je ale na Slovensku výjimečný.

Komunisté nezískali v posledních parlamentních volbách ani jedno procento hlasů, sám Biľak už léta nevycházel ze své vily a byl na tom zdravotně špatně.

Trestní stíhání proti Biľakovi přerušila slovenská prokuratura v roce 2011.

Už předtím slovenské soudy konstatovaly, že nelze posoudit pravost Biľakova podpisu, protože chybí zvací dopis v originále.

Originál dopisu se od Ruska snažila získat bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, ale neúspěšně.

V Bratislavě zemřel Vasil Biľak, vysoký funkcionář bývalé KSČ

Číst článek

Vasil Biľak | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme