Českolipské muzeum se po dvou měsících opět otevírá veřejnosti

Vlastivědné muzeum v České Lípě se dnes opět otevře pro veřejnost. Tradiční dvouměsíční přestávku využilo k přípravě nových výstav. Návštěvníci najdou vedle sebe expozice starých mincí, kreseb zvířat nebo výtvorů experimentální archeologie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastivědné muzeum v České Lípě se opět otevřelo veřejnosti | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Dvouměsíční přestávku využilo muzeum k opravě střechy, která ještě stále pokračuje. Kvůli tomu jsou výstavy umístěny netradičně v ambitu, v němž se vždy slavnostně zahajuje sezona.

„Všechny výstavy, které jsme teď připravili, se odehrávají tady v ambitu. A zhruba v polovině roku by se zase měly prostory vystřídat, výstavy pak přesuneme do galerie,“ říká ředitel českolipského muzea Zdeněk Vytáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O znovuotevření českolipského muzea informoval reportér Tomáš Mařas

A co návštěvníci v nejbližších týdnech v muzeu uvidí? „Část ambitu je věnována výstavě o Germánech, na ni navazuje výstava o archeologických obdobích a výzkumu mincí. Jedna výstava prezentuje přírodovědné ilustrace a na ni naváže výstava o projektu výzkumu Balkánského poloostrova,“ popisuje ředitel.

Na první pohled zajímavá je expozice experimentální archeologie. „Zájemci z řad nejširší veřejnosti se pokoušeli vyrábět předměty každodenního života z doby Germánů z materiálů, které jsou úplně běžné, jako je dřevo, kůže nebo textil,“ ukazuje pracovník archeologického oddělení Vladimír Peša.

V dubnu přibudou živá zvířata

Mezi předměty jsou například zbraně, kuchyňské lžíce či keramické nádoby. K vidění jsou i malé mince o průměru zhruba centimetr.

„To je také důvod, proč se dělaly veliké fotografie. Aby lidé viděli, co na mincích je, jak pestré jsou tam motivy. Ty zvětšené mince jsou mince zlaté, které jsme tady z bezpečnostních důvodů neumístili. Aspoň takto mají návštěvníci možnost nahlédnout do našeho zlatého pokladu,“ dodává Peša.

Návštěvníkům se líbí i odborné ilustrace v další expozici. Kresby hmyzu a ptáků doplní v dubnu i terária s živými zvířaty.

Vlastivědné muzeum v České Lípě se opět otevřelo veřejnosti | Foto: Tomáš Mařas

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme